TYDZIEŃ MISYJNY Z OJCAMI BIAŁYMI MISJONARZAMI AFRYKI

Trwa tydzień misyjny, w którym w tym roku towarzyszymy Ojcom Białym w Afryce. Kolejno odwiedzamy Ugandę, Zambię, Algierię i Kenię. Misjonarzy można także wspomóc modlitwą różańcową - codziennie publikujemy rozważania różańcowe na kolejny dzień.

Orędzie na Światowy Dzień Misyjny
I w jego świetle będą chodziły narody

Misją Kościoła jest „zarażenie” nadzieją wszystkich ludów. Dlatego Chrystus powołuje, usprawiedliwia, uświęca i posyła swych uczniów, by głosili Królestwo Boże, aby wszystkie narody stały się Ludem Bożym. Więcej:.

Różaniec misyjny 2009 :.

Poznajmy Królową Afryki z Algieru, historię pierwszej karawany misyjnej oraz misje dla Kenii, Tanzanii i Sudanu

Ludzie są wdzięczni misjonarzom, że przynieśli system ochrony zdrowia, że przynieśli rozwój w różnych dziedzinach. Wielu pytało dlaczego ci ludzi przybyli z daleka, aby być z nimi - o. Don Anderson


Królowa Afryki
o bazylice Matki Bożej Królowej Afryki w Algierze opowiada o. Bernard Lefevre

Bazylika Bazylika NMP Królowej Afryki w Algierze jest miejscem licznie odwiedzanym przez pielgrzymów, którzy przed figurą Matki Bożej upraszają potrzebne łaski. Ale to, co w sposób szczególny wyróżnia tę bazylikę, to fakt, że od samego początku była ona nawiedzana także przez rzesze muzułmanów.

Bazylika liczy ponad 150 lat. Pierwszy kamień został położony 2 lutego 1858r. Znaczenie świątyni można odczytać w napisie umieszczonym w nawie głównej bazyliki: „Matko Boża módl się za nami i za muzułmanami”.

- Są to słowa, które wywierają wrażenie tak na chrześcijanach odwiedzających bazylikę, jak i na muzułmanach. Dlatego też ludzie tych obu wyznań przychodzą tu z zaufaniem, aby się pomodlić, zapalić świecę czy po prostu zamyślić czy skupić się. Więcej:.




Tragiczna historia
Krzysztof Stolarski MAfr

Algier. To tutaj Kard. Lavigerie, ówczesny arcybiskup Algieru, zdecydował się założyć wspólnotę w 1868r., która zajęłaby się pracą z ludnością lokalną. To tutaj snuł on marzenia o ewangelizacji Czarnego Lądu. Stąd miał zamiar wysłać swoich misjonarzy w głąb Afryki. Miejscem, o którym wiele mówiono było tajemnicze Tombouctou (Timbuktu, w dzisiejszym Mali) po drugiej stronie Sahary. Tam też czekały miliony dusz na Dobrą Nowinę o zbawieniu.

Początki nie były łatwe. Pierwsza próba przeprawienia się przez pustynię zakończyła się tragicznie. Trzech ojców tej pierwszej karawany z 1876 roku - o. Paulmier, o. Menoret i o. Bouchand, zostało zamordowanych na Saharze, przez ich własnych przewodników drogi. Dokumenty dotyczące tego wydarzenia znajdują się w archiwach Domu Generalnego Ojców Białych, w Rzymie. Więcej:.


Śpiewać tę pieśń do końca
rozmowa z o. Donem Andersonem, prowincjałem Misjonarzy Afryki dla Tanzanii, Kenii i Sudanu

Misje we wschodniej Afryce liczą ponad 130 lat. Pierwszym, który udał się w głąb Czarnego Lądu był anglikański misjonarz i odkrywca David Livingstone. Wkrótce i misjonarze katoliccy podążyli trym szlakiem. Dla Kościoła katolickiego była to całkowicie nowa droga niesienia Ewangelii w głąb lądu i do Wielkich Jezior.

Pierwsi misjonarze doszli do miejscowości Tabora, gdzie podzielili się na dwie grupy: jedna grupa poszła w kierunku jeziora Tanganika do miejscowości Ujiji, oraz do Kongo, Zambii i Malawi. Druga wyruszła w kierunku jeziora Wiktoria do miejscowości Mwanza i ta grupa ewangelizowała Ugandę, Rwandę, Burundi.
Dla nas to wspomnienie do odnowienia płomienia misyjnego w czasie w którym żyjemy. Więcej:.


Piątek: Poznajmy misje i Kościół w Algierii: Ghardai, Algier

To co chciałbym przekazać młodym ludziom w Europie, to zaproszenie, aby przyjechali tu do nas, do Algierii i poznali Kościół, poprzez który będą mogli łatwiej zrozumieć ten kraj - bp Claud Jean Narcisse Rault


Czwartek: Poznajmy misje i Kościół w Algierii: Ghardai

Zostanie misjonarzem jest przede wszystkim odpowiedzią na wezwanie Pana. Jeśli ktoś tego wezwania w swym sercu nie usłyszał, niech się nie zmusza. Ale jeśli ktoś takie wezwanie usłyszy, niech za nim podąża, niech się nie boi, niech się nie boi zaryzykować swego życia, jako misjonarz - o. Jose Maria


Środa: Poznajmy misje i Kościół w Algierii: Oran, Tizi Ouzou

Myślę, że Polska, której wiara jest wciąż mocna, winna tą wiarą się dzielić, i to dzielić właśnie z takim małymi Kościołami jak nasz w Algierii, po to aby prawdziwy obraz Chrystusa mógł być poznany, albowiem tutaj mówi się wiele różnych rzeczy na temat chrześcijan - bp Alphonse Georger


Wtorek: Nadal o misjach i Kościele w Zambii

Chrześcijańska wiara nie zapuściła jeszcze głębokich korzeni w sercach naszych wiernych. Dlatego, jeśli mają miejsce jakieś tragedie, Chrystus staje się dalekim dla ludzi (...) Podkreślamy wartość modlitwy, która uzdrawia i umacnia, dodaje wiary w siebie. Jeśli Chrystus jest z nimi, Bóg jest z nimi, któż jest przeciw nim? - o. Bernhard Udelhofen


Poniedziałek: Poznajmy misje i Kościół w Zambii

Obecność misjonarzy przypomina nam, że Kościół poprzez swoją naturę jest misyjny. Jest zawsze bardzo dużo potrzeb w lokalnym Kościele, potrzeb, które nie mogą być zaspokojone poprzez księży diecezjalnych. Nie sądzę, by nadszedł czas, byśmy mogli powiedzieć, że nie potrzebujemy misjonarzy - abp Lusaki Telesphore Mpundu


Niedziela: Poznajmy misje i Kościół w Ugandzie

Chciałbym bardzo zachęcić młodych ludzi, aby otworzyli swoje serca na wołanie Chrystusa. Afryka ciągle potrzebuje wielu misjonarzy. Nie zgadzam się z tymi, którzy myślą, że to już jest koniec ery, przeciwnie - to, co potrzebujemy w naszym Kościele to jest zmiana - o. Josef von Boxel.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11