Szlak, który łączy

Ewa Makulec

publikacja 13.03.2008 22:41

Największe miasta pielgrzymkowe Europy - Lourdes, Loreto, Altötting, Fatima i Częstochowa podpisały w Lourdes w sześciu językach umowę o współpracy między miastami-sanktuariami Europy. Formuła porozumienia pozwala na współpracę ośrodków pielgrzymkowych o różnym charakterze. Postanowiono więc przyjąć do tego grona także miasto Mariazell z Austrii.

Nowa umowa dotyczy poprawy dostępności komunikacyjnej do sanktuariów w układzie tras pieszych, drogowych, kolejowych i lotniczych oraz poprawy jakości usług świadczonych na rzecz pielgrzymów, standaryzacji opieki medycznej nad nimi, wzajemnej wymiany informacji między ośrodkami, a także rozwoju inicjatyw gospodarczych przyczyniających się do tworzenia nowych miejsc pracy. Ważne miejsce w umowie zajmuje punkt mówiący o wzajemnej prezentacji dziedzictwa historycznego, kulturowego i artystycznego, co pozwoli organizować wystawy i konferencje. Umowa daje też możliwość wymiany młodzieży i wolontariatu europejskiego.

W jaki sposób współpracujące ze sobą sanktuaria mogą przyczynić się do zjednoczenia Europy? Tadeusz Wrona, prezydent Częstochowy, odpowiada: - Umowę podpisało pięć miast pielgrzymkowych, ale przecież jest ich więcej. W Lourdes mówiliśmy o tym, że właściwie ten szlak pielgrzymkowy Europy, który zaczyna się w Santiago de Compostela, kończy się aż w Kazaniu. A więc jest to szlak, który łączy i miasta-sanktuaria, i poszczególne państwa, ale łączy też Europę. I dobrze się stało, że ta umowa nie ma tylko charakteru ekonomicznego, technicznego czy organizacyjnego, ale podkreśla, że pielgrzymowanie i turystyka o motywach religijnych to jeden z bardzo istotnych czynników integrujących Europę, powodujących, że docenia się rolę tożsamości narodowej i budowanie więzi. Dlatego uważam, że bliska współpraca tych miast jest również ważna dla jedności europejskiej.
Najbliższe spotkanie przedstawicieli miast pielgrzymkowych zaplanowano na przyszły rok. 1 maja w Częstochowie rozpocznie się kongres miast-sanktuariów. Zdaniem prezydenta Wrony, będzie to ważne wydarzenie nie tylko dla Częstochowy, ale także dla Polski i dla Europy. W ramach kongresu poruszone będą dwa tematy. Pierwszy - dotyczący możliwości pozyskiwania pieniędzy z funduszy europejskich na wspólne projekty, drugi zaś - polityki prorodzinnej w Unii Europejskiej i rozwiązań proponowanych przez poszczególne miasta i kraje.

Podpisaniu umowy towarzyszyło jeszcze jedno wydarzenie, które było szczególnie ważne dla Częstochowy. Otóż w obecności merów miast w Lourdes odsłonięto pamiątkową tablicę z nazwą ronda, które otrzymało imię Ronda Częstochowskiego (Rond-point de Częstochowa). Jest ono zlokalizowane przy trasie prowadzącej w Pireneje.

Wszystko o pielgrzymowaniu

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..