To tam, w małej hiszpańskiej wiosce, zaczął się duchowy podbój Ameryki. Czciciele Matki Bożej z Guadalupe zanieśli Jej imię w najdalsze zakątki świata.
Polski ślad– Na całym świecie istnieje około 600 miejsc, które odwołują się do Matki Bożej z Guadalupe – z dumą mówi ojciec superior. – Nawet jedną z wysp na Atlantyku Kolumb tak nazwał, bo podczas sztormu w tym miejscu powierzał siebie i swą załogę opiece Maryi z Guadalupe. Dziś ta wyspa, znana u nas pod spolszczoną nazwą Gwadelupa, wchodzi w skład departamentu zamorskiego Francji.
Lata świetności Guadalupe ma już za sobą. Dziś mieszka tu 2,5 tys. ludzi. Rocznie sanktuarium odwiedza ok. 200 tys. pielgrzymów Matka Boża z Guadalupe jest czczona w różnych regionach Hiszpanii, Portugalii, Włoch, we wszystkich państwach Ameryki Łacińskiej, na Filipinach, ale także… w Polsce. Obraz Najświętszej Maryi Panny z Kodenia jest malarską kopią hiszpańskiej rzeźby z Guadalupe. Przywiózł go do Polski Mikołaj Sapieha. Według legendy, polski magnat wykradł obraz z prywatnej kaplicy papieża Urbana VIII. Historia ta stała się tematem powieści Zofii Kossak-Szczuckiej „Błogosławiona wina”.