Białoruś: 75. rocznica męczeństwa sióstr nazaretanek z Nowogródka

Ofiarowały swoje życie, by uratować 120 osób z rąk Niemców

W Nowogródku na Białorusi obchodzono 75. rocznicę męczeństwa sióstr nazaretanek, które ofiarowały swoje życie, by uratować 120 osób z rąk Niemców. „Biała Fara”, do której każdego dnia siostry przychodziły na modlitwę, a gdzie dzisiaj przechowywane są ich relikwie, została ogłoszona sanktuarium diecezji grodzieńskiej.

Dwudniowe uroczystości upamiętniające 75. rocznicę śmierci męczeńskiej bł. sióstr nazaretanek z Nowogródka zgromadziły wielu pielgrzymów z kraju i z zagranicy. Specjalnym gościem był metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, a także nuncjusz apostolski na Białorusi abp Gabor Pinter, który przewodniczył Mszy na zakończenie uroczystości.

„To miejsce jest święte, bo zachowuje pamięć o męczennikach” – podkreślił arcybiskup Gabor Pinter. Hierarcha zaznaczył, że 75. rocznica śmierci męczenniczek zachęca wszystkich chrześcijan i ludzi dobrej woli do pamięci o wielkich rzeczach, jakie Bóg uczynił dla tej ziemi, by pielęgnować jako skarb, dziedzictwo wiary i miłości, przekazane przez swoich przodków.

Na zakończenie uroczystości kościół farny pw. Przemienienia Pańskiego został ogłoszony sanktuarium diecezji grodzieńskiej bł. Marii Stelli i jej 10 towarzyszek, męczennic z Nowogródka.  Ustanawiając sanktuarium biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz kierował się pragnieniem szerzenia wśród duchownych, osób konsekrowanych i wiernych świeckich kultu błogosławionych męczennic z Nowogródka.

Nowe sanktuarium, gdzie spoczywają relikwie męczennic będzie miejscem należytego upamiętnienia, uczczenia i przekazania następnym pokoleniom świadectwa bohaterskiej miłości Boga i bliźniego, jakie złożyły Siostry Nazaretanki z Nowogródka w czasie drugiej wojny światowej.  W dekrecie biskup grodzieński wyraża nadzieję, że „przykład błogosławionych męczennic i ich bezgraniczna wierność Chrystusowi Panu i Jego Ewangelii wzbudzi w sercach współczesnych chrześcijan gorące pragnienie współpracy z łaską Bożą i nieustannego wzrastania w osobistej świętości”.

Barokowy kościół farny pw. Przemienienia Pańskiego wybudowany został w latach 1719-1723 na miejscu wcześniejszej świątyni ufundowanej pod koniec XIV w. przez Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda. W kościele tym 12 lutego 1799 r. był ochrzczony Adam Mickiewicz, a w 1422 r. odbył się tu ślub króla Władysława Jagiełły z Sonką Holszańską.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7