Episkopat Włoch przeciw pogardzie i agresji w podejściu do migracji

Konferencja Episkopatu Włoch zaprotestowała w nocie na temat migracji przeciwko "pogardliwym słowom" i "agresywnym zachowaniom" oraz podsycaniu "klimatu nieufności". Podkreślono, że tragedie na morzu "nie pozwalają na zamykanie granic i wznoszenie barier".

W wydanej w czwartek nocie włoscy biskupi napisali: "W związku z tym, co się dzieje, nie zamierzamy ani odwracać wzroku, ani podzielać pogardliwych słów i agresywnych zachowań".

"Nie możemy pozwolić na to, aby niepokój i strach warunkowały nasze wybory, decydowały o naszych odpowiedziach, podsycały klimat nieufności i pogardy, wściekłości i odrzucenia" - podkreślono w komunikacie episkopatu.

"Odczuwamy w sposób jednoznaczny, że droga do tego, by uratować nasze człowieczeństwo przed wulgarnością i barbaryzacją polega na zaangażowaniu na rzecz stania na straży życia; każdego życia, począwszy od tego najbardziej narażonego, upokarzanego i deptanego" - zaznaczono.

W nawiązaniu do ostatnich katastrof łodzi i ratowania rozbitków na Morzu Śródziemnym prezydium episkopatu dodało: "Pełne przerażenia oczy, szklany wzrok tego, kto w ostatnim momencie ocalał przed otchłanią, jaka pochłonęła życie innych ludzi, to tylko ostatni obraz tragedii, do jakiej nie możemy się przyzwyczaić".

"Poczuwamy się do odpowiedzialności za te zastępy biedaków, ofiar wojen i głodu, pustyni i tortur. To pełna cierpienia historia mężczyzn, kobiet i dzieci, która nie pozwalając na zamykanie granic i wznoszenie barier, wymaga od nas odwagi solidarności, sprawiedliwości i pokoju" - głosi nota włoskiego Kościoła.

Biskupi zapewnili, że nie zamierzają proponować "łatwych rozwiązań" obecnej sytuacji, ale kierując się Ewangelią chcą być wyrazicielami tych, którzy nie są dopuszczani do głosu. Wyrazili wdzięczność tym, którzy wraz z nimi dając wyraz "współczucia, dalekowzroczności i odwagi" budują "kulturę inkluzywną, zdolną chronić, promować i integrować" migrantów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • frrg
  19.07.2018 14:58
  Oczywiście, że nie powinno być pogardy i agresji ale jednocześnie nie można przesłaniać rozumu nieroztropnym miłosierdziem. Miłosierdzie nieroztropne to przekonanie, że możemy przyjąć wszystkich migrantów i zrezygnować z ochrony własnych granic. Powiem więcej - przyjmowanie nadmierne jest działaniem głęboko niesprawiedliwym w stosunku do tych, którzy cierpią głód i pozostają bez dachu nad głową w swoich krajach. Powód jest prosty - już Adam Smith powiedział że "zasoby są ograniczone" , tzn. środki wydawane na utrzymanie migranta w Europie pozbawiają chleba 10 innych żyjących w Afryce.
 • taka prawda
  19.07.2018 15:33
  A nasz premier Morawiecki słucha papieża Franciszka i otworzył granice dla migrantów zewsząd - wbrew woli Polaków. Dlatego ten rząd już nie jest wiarygodny -zdradził wyborców.https://www.polishclub.org/2018/06/28/ukrywana-deklaracja-z-marrakeszu-premier-morawiecki-jak-lech-walesa-jest-przeciw-a-nawet-za-migracja/
 • dr Jorg
  19.07.2018 17:35
  Armia młodych mężczyzn w wieku poborowym...? to nie są uchodźcy! Głupota jest grzechem.
 • Muzyczny
  19.07.2018 18:36
  Najskuteczniejszym sposobem uratowanie tych ludzi przed śmiercią w Morzu Śródziemnym jest powrót do cywilizowanych standardów podróżowania. Podanie o wizę, bilet na samolot lub prom itd. Szybciej, taniej i bezpieczniej. Nie będą wpuszczać migrantów na pontonach, to nikt do tych pontonów wsiadał nie będzie. Nikt nie zginie - proste. W Afryce mieszka 1,3 mld ludzi i pewnie połowa z nich chętnie by się przeniosła do Europy. Tego się nie da zrobić... Czy to takie skomplikowane?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7