Opublikowali je niemieccy biskupi.
Niemieccy biskupi opublikowali dziś wytyczne dotyczące kwestii udzielania Komunii ewangelickim partnerom w mieszanych katolicko-ewangelickich małżeństwach. W specjalnym komunikacie prasowym Rada Stała niemieckiego episkopatu podkreśliła, że „tekst nie ukazuje się jako dokument episkopatu” lecz ma służyć „w orientacji duszpasterskiej poszczególnym biskupom”. Warto przypomnieć, że publikacja poprzedniego dokumentu niemieckiego episkopatu na ten sam temat została zablokowana przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary.
Dokument nosi tytuł „Kroczyć z Chrystusem – Na tropie jedności. Małżeństwa łączące wyznania i wspólny udział w Eucharystii”. Na 39 stronach czytamy, że ponad 40 procent małżeństw zawartych kościelnie w Niemczech to związki małżonków pochodzących z różnych wyznań chrześcijańskich. Powołując się na nauczanie Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, a także na Kodeks Prawa Kanonicznego, niemieccy biskupi poddają pod rozwagę możliwość udzielania Komunii św. w nagłych przypadkach również ewangelickim wiernym. Na opublikowanym dziś dokumencie nie ma jednak logo niemieckiego episkopatu, nie ma też podpisu biskupów.
W informacji dla prasy Rada Stała niemieckiego episkopatu napisała dziś, że nie jest to publikacja episkopatu, ponieważ problematyka dotyka całego Kościoła powszechnego. Jest to jedynie orientacja duszpasterska, która pozostaje w gestii poszczególnych biskupów. Zebrani ordynariusze niemieckich diecezji podkreślili, że „wspólnota eucharystyczna i wspólnota Kościoła stanowią jedność”. W opublikowanym dziś dokumencie próbują oni udzielić pomocy w trudnych decyzjach w „duszpastersko prowadzonych pojedynczych przypadkach” małżeństw mieszanych, „które mają poważną duchową potrzebę przyjęcia Eucharystii”.
Biskupi piszą też, że skierowany do nich list Kongregacji Nauki Wiary z 25 maja „zawiera wskazówki i pole do interpretacji”. Są oni jednak gotowi do współpracy z Papieżem i Stolicą Apostolską.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.