Rz/Onet: Wywiad PRL traktował abp. Głodzia jako swego informatora. "Byłem ofiarą" - odpowiada arcybiskup

Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, gdy pracował w Watykanie, wywiad traktował jako swego informatora - te informacje to efekt wspólnego śledztwa "Rzeczpospolitej" i portalu Onet.pl, które publikują w piątek obie redakcje. "Byłem ofiarą inwigilacji, ale nigdy nie podjąłem żadnej współpracy ze służbami komunistycznymi, co zresztą wynika z przedstawionych dokumentów" - zapewnia arcybiskup.

"Metropolita gdański, a wcześniej ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej i biskup polowy Wojska Polskiego za informatora wywiadu wojskowego PRL uważany był co najmniej przez sześć lat - wynika z dokumentów, znajdujących się do niedawna w zbiorze zastrzeżonym Instytutu Pamięci Narodowej" - donoszą równolegle - "Rzeczpospolita" i portal Onet.pl.

"Informacje, jakie uzyskiwano od ówczesnego pracownika Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, uważano za +cenne i wartościowe+ typu agenturalnego" - czytamy dalej w materiale dziennikarzy, którzy nad śledztwem w tej sprawie pracowali kilka miesięcy.

"Komunistyczny wywiad operował w Rzymie od końca drugiej wojny światowej. Wiedza o tym, co się dzieje za Spiżową Bramą, była potrzebna władzom PRL do rozgrywki z Kościołem w Polsce. Do połowy lat 60. głównym jej źródłem byli korespondenci polskiej prasy, służby innych krajów komunistycznych i kilku księży" - czytamy dalej w materiale.

"Sytuacja zmieniła się po wyborze w 1978 roku na papieża kard. Karola Wojtyły. Służby specjalne PRL zintensyfikowały działania mające na celu werbunek tajnych współpracowników. Szukano ich głównie wśród Polaków, których Jan Paweł II ściągał do pracy w Watykanie. Z sukcesami. Agentom pracującym dla Departamentu I MSW (wywiad cywilny) udało się pozyskać do współpracy kilkudziesięciu duchownych, pracujących blisko papieża" - podkreślają dziennikarze.

Zaznaczają jednocześnie, że "obok wywiadu cywilnego pracował także wywiad wojskowy, zajmujący się głównie pozyskiwaniem informacji dotyczących obronności. Po powstaniu Solidarności i zamachu na Jana Pawła II oficerowie podlegli Zarządowi II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (Zarząd II) szczególniejszą uwagę zwrócili na Stolicę Apostolską".

"Kilka tygodni po ogłoszeniu stanu wojennego - w styczniu 1982 roku - do Rzymu posłano płk. Franciszka Mazurka ps. +Barcz+, który pracując oficjalnie jako kierownik przedstawicielstwa PLL LOT, miał rozpoznać zagraniczne kontakty władz Solidarności i zdobywać informacje zza Spiżowej Bramy" - donoszą dziennikarze.

"W 1983 roku "Barcz" poinformował centralę w Warszawie, że poznał bliżej ks. Sławoja Leszka Głódzia, pochodzącego z archidiecezji białostockiej pracownika Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Jego zdaniem był odpowiednim kandydatem na informatora. W jednym z raportów charakteryzował go jako osobę dobrze zorientowaną w tematyce politycznej i społecznej w Polsce, która należy "do grupy młodych księży stanowiących swego rodzaju +lobby+ wywierające wpływ na decyzje papieskie w sprawach polskich, ale nie tylko".

Jak zaznaczają autorzy śledztwa, "przed wyjazdem do Rzymu, w latach 1980-1981, był on kapelanem białostockiej Solidarności". "+Barcz+ miał rozpracowywać księdza, przejść z nim na kontakty nieoficjalne +bez afiszowania się i bez spotkań przy Watykanie+ i uzyskiwać od niego m.in.: charakterystyki +pracowników poszczególnych sekcji watykańskich+, członków polskiego episkopatu, +grup nacisku działających w Watykanie+ i ich międzynarodowych powiązań, +zbadać, czy będzie możliwe uzyskiwanie informacji o rozmowach głowy naszego episkopatu z papieżem i o treści tych rozmów+".

W 1984 roku koordynację kontaktów "Barcza" z księdzem Głódziem przejął w Zarządzie II SG specjalny wydział typowniczo-werbunkowy o kryptonimie "SOWA".

W oświadczeniu wydanym w piątek rano abp. Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że już po raz kolejny pada ofiarą systemu totalitarnego.

"Po raz pierwszy padłem ofiarą tego systemu przed maturą, mając 17 lat. Zostałem wtedy osadzony w Centralnym Więzieniu Karno-Śledczym w Białymstoku na 3 miesiące. Następnie zostałem skazany wyrokiem sądu wojewódzkiego w Białymstoku na rok więzienia w zawieszeniu na 5 lat i wydalony ze szkoły za przynależność do tajnej organizacji +Białe Orły+ i namalowanie plakatu o szkodliwości sojuszu Państwa Polskiego ze Związkiem Radzieckim. Dnia 6 sierpnia 1963 r. wraz z czterema kolegami zostałem wyrzucony z liceum Ogólnokształcącego w Sokółce, przez co musiałem rok później składać maturę korespondencyjnie" - napisał w oświadczeniu metropolita gdański.

Podkreślił, że dziś po raz drugi pada ofiarą systemu, który podstępnie osaczał pracujących w Kurii Rzymskiej Polaków, często pod pozorem przygodnych rozmów z przedstawicielami Ambasady Polskiej w Rzymie, Konsulatu i LOT-u.

"Byłem ofiarą inwigilacji, ale nigdy nie podjąłem żadnej współpracy ze służbami komunistycznymi, co zresztą wynika z przedstawionych dokumentów" - zapewnia abp Głódź w swoim oświadczeniu.

Abp Sławoj Leszek Głódź w latach 1991-2004 był biskupem polowym Wojska Polskiego, w latach 2004-08 ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej, a od roku 2008 jest metropolitą gdańskim.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • K
  08.06.2018 09:09
  "Katol, Pójść do ludzi i co? Robić z nimi "misiaczki" obejmując na ulicy, głaskać dzieci po główkach, śpiewać przyśpiewki na weselach i wszystko pięknie do kamery, jak politycy? Takich biskupów nam nie potrzeba, polityków zresztą też. Trzeba ludzi wierzących, naprawdę, nie farbowanych lisów. Trzeba takich, którzy kierują się dobrze uformowanym, prawym sumieniem i znają katolicką teologię, żeby sumiennie wypełniali swoje obowiązki wobec Boga i Kościoła. Ja takich jednak nie znam, aa to tych medialnych całą masę.
 • Teoretyk
  08.06.2018 09:14
  http://www.newsweek.pl/polska/boni--nie-mam-zamiaru-podawac-sie-do-dymisji,62730,1,1.html Pamiętacie co pisali o Bonim gdy wszystko rypło: Ze odważny bo się przyznał, że uczciwy, że "kto niewinny niech pierwszy rzuci kamień " na Boniego tego uczciwego i odważnego. Narracja zmienia sie gdy atakują arcybiskupa wielgusa, Głodzia etc. Rzekłbyś: Nagle Katonowie dictit. Ćóż: "Oto Ja was posyłam jako owce między wilki, bądźcież tedy mądrymi jako wężowie, a prostymi jako gołębice.
  A strzeżcie się ludzi; albowiem was będą wydawać do rad, i w bóżnicach swoich was biczować będą.
  I do starostów i do królów będziecie wodzeni dla mnie na świadectwo im i poganom.
  [>>>}
  A wyda brat brata na śmierć, i ojciec syna, i powstaną synowie przeciw rodzicom i o śmierć je przyprawiać będą.
  I będziecie w nienawiści u wszystkich dla imienia mego.
 • KRIS
  08.06.2018 11:08
  Polecam z zapoznaniem się z całym materiałem: http://www.rp.pl/Plus-Minus/306079878-Arcybiskup-Slawoj-Leszek-Glodz--byl-wykorzystywany-przez-wywiad-wojskowy-PRL-jako-informator.html. Z materiału faktycznie wynika, że był traktowany za współpracownika nieświadomego, tym niemniej nie najlepiej o nim świadczy to, że w latach 80., gdy skala infiltracji przez bezpiekę była ogromna i bylo to raczej dla większości oczywiste, spotykał się z jakimiś nieznanymi ludźmi i przekazywał informacje. Podobnie to, że za ich pośrednictwem spotykał się z ich znajomymi (ukrytymi oficerami służb) w kraju i przyjmował prezenty. To była połowa lat 80., przecież trzeba było mieć swiadomosc sytuacji.
 • michał
  10.06.2018 22:52
  GOŚĆ NIEDZIELNY NIECH UPRZEJMIE WPIERW SPRAWDZI CHOCIAŻ ODMIANĘ NAZWISKA KSIĘDZA ARCYBISKUPA. Chociaż uważam, że powinien wcześniej chwilę porozmawiać z nim, przed opublikowaniem czegokolwiek za Der Onet.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11