Rodziny chcą wsparcia ze strony państw

O kryzysie tożsamości rodziny, jej misji wychowawczej, prokreacyjnej i potrzebie wsparcia rodziny w dążeniach do realizacji jej celów mówił w sobotę podczas VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego kardynał Ennio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Od piątku w Gnieźnie pod hasłem "Rodzina nadzieją Europy" obraduje VIII Zjazd Gnieźnieński zorganizowany w 1010 rocznicę przyjazdu do Gniezna Cesarza Ottona III.

Według przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny - rodzina w Europie stoi wobec wielu trudności, wśród nich wymienił kryzys tożsamości, kryzys misji wychowawczej rodziny i misji prokreacyjnej.

Powołując się badania naukowe Kard. Antonelli stwierdził, że młodzież wśród najważniejszych dla siebie spraw wymienia rodzinę i potomstwo, a rodziny chciałyby mieć więcej dzieci.

"Z niektórych badań wynika, że rodziny chciałyby mieć dwójkę czy trojkę dzieci, jednak sytuacja ekonomiczna doprowadza do tego, że pozostają z jednym dzieckiem. I to jest głos od tych ludzi do społeczeństwa do polityków, do państw - pomóżcie nam zrealizować nasze marzenia, aby rodzina nie zatrzymywała się na jednym dziecku." - powiedział podczas konferencji prasowej kard. Antonelli.

Kardynał zauważył też pozytywne sygnały dotyczące rodziny. "Rośnie wśród ludzi świadomość znaczenia rodziny. Powstają ruchy prorodzinne, które sygnalizują problemy rodzin i przez to problemy te są coraz częściej przedstawiane na forum Kościoła i szerzej całego społeczeństwa" - dodał Antonelli.

W sobotę, w drugi dzień zjazdu, zorganizowano panele i warsztaty poświęcone życiu rodzinnemu, małżeństwu, rodzicielstwu czy problemowi miłości i wychowania seksualnego.

Jak zaznaczył na konferencji psychoterapeuta Szymon Grzelak, w kwestii wychowania seksualnego potrzebna jest współpraca instytucji świeckich z rodziną, a wychowanie seksualne jest skuteczne tylko wtedy, gdy jest połączone z poszanowaniem warunków socjokulturowych.

Przecież eksperci nie wiedzą lepiej od rodziców, jak wychowywać dzieci. To zewnętrzne wychowanie musi być zgodne z wychowaniem w rodzinie, bo inaczej nie będzie skuteczne" - powiedział Grzelak.

Ostatnim akcentem sobotnich obrad Zjazdu będzie ekumeniczna droga życia - liturgiczny przemarsz ulicami miasta zwierzchników kościołów chrześcijańskich i rodzin. Procesja będzie zakończona ekumeniczną modlitwą w Katedrze Gnieźnieńskiej.

VIII Zjazd Gnieźnieński zakończy się w niedzielę uroczystym nabożeństwem, podczas którego wygłoszone zostanie "Przesłanie do Europejczyków"

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8