Papieski list na 600-lecie prymasostwa w Gnieźnie

W liście do swego wysłannika do Gniezna, Papież przypomina postać św. Wojciecha. Za św. Piotrem zachęca Polaków, by radowali się pomimo trudności, pamiętając o czekającym ich zbawieniu. Zawierza ich wstawiennictwu Królowej Polski i Jana Pawła II.

Ojciec Święty napisał list do kard. Vincenta Nicholsa, którego już wcześniej mianował swym specjalnym wysłannikiem do Gniezna na uroczystości 600-lecia prymasostwa w Polsce. Odbędą się one 29 kwietnia.

„Pragnę  – pisze Papież - przy tej okazji przypomnieć św. Wojciecha, biskupa i męczennika, który pełen prawdziwie apostolskiego ducha, niósł radość Ewangelii mieszkańcom wielu krajów, przez które przechodził, a na koniec swą krwią potwierdził wiarę w wieczne zbawienie, którą wszystkim gorliwie głosił”.

Franciszek przypomina, że pierwszego prymasa Polski Mikołaja Trąbę ustanowił papież Marcin V podczas Soboru w Konstancji. Prymasa Anglii i Walii prosi, by przekazał jego serdeczne pozdrowienia pasterzom, wierzącym i władzom państwowym, a za ich pośrednictwem całemu umiłowanemu narodowi polskiemu. Poleca mu także, by przypomniał Polakom słowa z I Listu Piotra Apostoła, że mają się radować, bo choć teraz muszą jeszcze doznawać smutku z powodu różnorodnych doświadczeń, to jednak, kiedy objawi się Jezus Chrystus, ucieszą się radością niewymowną i osiągną cel swojej wiary, zbawienie własnej duszy. Misję kard. Nicholsa w Polsce Franciszek zawierza wstawiennictwu Maryi Królowej Polski, św. Jana Pawła II i wszystkich świętych i błogosławionych, którzy słowem i czynem świadczyli o Chrystusie Odkupicielu.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Savonarola
  22.04.2018 02:20
  Warto uzupelnic informacje dotyczaca Mikolaja Traby-pierwszego prymasa,ktory teoretycznie mial szanse zostac pierwszym polskim papiezem.Stal on na czele delegacji polskiej na sobor w Konstancji,gdzie rozpatrywano skarge Krzyzakow,ktorzy zalili sie,ze Polacy wykorzystuja innowiercow do walki z zakonem. Innymi czlonkami polskiej delegacji byli doskonaly mowca-Pawel Wlodkowic,oraz rycerz -Zawisza Czarny. Krzyzacy uzyli podstepu i zaproponowali Mikolajowi Trabie poparcie w jego ambitnych dazeniach do tronu piotrowego (pozycja owczesnego papieza byla szalenie slaba) ,w zamian za poparcie ich racji w sporze z Polska. Mikolaj Traba dal sie nabrac i zdradzil interesy naszego kraju,popierajac stanowisko Krzyzakow,za co pozniej musial sie tlumaczyc przed krolem Wladyslwem Jagiella. Poza tym jako jedyny czlonek naszej delegacji glosowal za skazaniem na smierc zaproszonego na synod do Konstancji Jana Husa,ktoremu bezpieczenstwo gwarantowano uprzednio listem zelaznym.Dla przypomnienia- Jana Husa gloszacego potrzebe Kosciola skromnego uznano za heretyka i spalono na stosie.Zarowno Zawisza Czarny,jak i Pawel Wlodkowic glosowali za uszanowaniem listu zelaznego i bezpiecznym powrotem Husa do Czech. Postac Mikolaja Traby to przyklad,ze nawet zdrajcy mozna tak wypolerowac zyciorys,ze pokolenia Polakow uznaja go za jakiegos tam ,pozal sie Panie Boze-bohatera.Tylko wyjatkowej dobroci Jagielly,zawdziecza Mikolaj Traba,ze nie skonczyl jak inny polski "bohater" swiety Stanislaw,ktory na dworze krolewskim reprezentowal interesy Cesarstwa i zostal skazany przez Boleslawa II Smialego (Szczodrego) na smierc przez obciecie czlonkow...Moze...moze czasem lepiej milczec,niz polerujac zyciorysy, kreowac zdrajcow na bohaterow ,a nawet...patronow Polski.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5