Zebranie plenarne Episkopatu

W Warszawie trwa 378. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Wśród tematów dwudniowego spotkania jest m.in. kwestia roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. 

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu podkreślił, że wspomnienie stulecia odzyskania niepodległości powinno być okazją do podkreślania więzi łączącej polskość z Kościołem. Hierarcha podkreślił jednocześnie, że zadaniem Kościoła i księży jest przede wszystkim troska o zbawienie ludzi a nie angażowanie się w politykę. 

„Zadaniem kapłanów nie jest angażowanie się w życie polityczne, w szczególności w życie partyjne, popieranie tej czy innej partii, ponieważ my nie stoimy ani po stronie prawicy, lewicy, ani centrum, my stoimy po stronie Bożej” - powiedział abp Gądecki. 

Podczas zebrania plenarnego biskupi dziękują także za pontyfikat papieża Franciszka w 5. rocznicę wyboru. Abp Henryk Hoser pytany był przez dziennikarzy m.in. o pewne niezrozumienie papieża w Europie, ze względu na pochodzenie Franciszka i jego inny styl duszpasterski. 

„Tutaj w Europie sytuacja nie jest jednoznaczna dlatego, że są różne sytuacje na Zachodzie i Wschodzie Europy. Na Zachodzie nastąpiła jakaś taka negatywna petryfikacja sytuacji i wszystkie nowości w tym skostnieniu wydają się nie do przyjęcia. My musimy zachować to, co jest istotne, to co jest depozytem wiary, który Kościół ma i powinien go strzec, ale jednocześnie potrzeba dużej elastyczności apostolskiej, misyjnej, ewangelizacyjnej z ogromnym zaangażowaniem ludzi świeckich” - powiedział abp Hoser. 

Jednym z tematów obrad jest także duszpasterstwo młodzieży w perspektywie zbliżającego się synodu biskupów i Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Biskupi omówią też sprawy duszpasterstwa Polonii i Polaków za granicą. 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11