Mija pięć lat od śmierci Prymasa Polski, kard. Józefa Glempa. Człowieka wielkiej wiary.
Ale nowy Prymas znał Kościół w Polsce i w świecie. W Rzymie, gdzie odbył studia prawnicze, był świadkiem przemian dokonujących się w Kościele za pontyfikatu św. Jana XXIII i związanych z przebiegiem Soboru Watykańskiego II. Spotykał się z największymi tego świata, a jednocześnie nie wahał się zjechać w rynsztunku górnika do podziemi kopalni, czy pokazać się na rowerze.
Był niezwykle pracowity. Wciąż niedocenione zostają jego zasługi na polu ekumenicznym, czy troski o emigrację. Lubił podróżować. W bogatym archiwum fotograficznym są wizyty u Papuasów, czy na Syberii. Prowadząc przez ćwierć wieku archidiecezję warszawską, erygował 120 nowych parafii, konsekrował 60 nowych kościołów, powrócił do zapomnianej już idei budowy Świątyni Opatrzności Bożej, co także nie przysporzyło mu zwolenników.
Pasjonat literatury i historii nie podchodził jednak do rzeczywistości koniunkturalnie. I miał wielką wiarę. Pytany, czemu Świątynia w Wilanowie jest taka wielka, mówił z uśmiechem, że pewnie okaże się jeszcze za mała. 40-tysięczne osiedle wokół rosnącego dzięki zaangażowaniu jego następcy sanktuarium i wielotysięczne tłumy na uroczystościach religijno-patriotycznych muszą dziś Go cieszyć, a przeciwników Wotum Narodu – pewnie zawstydzać. Choć podobnie było z diecezjalnym seminarium misyjnym Redemptoris Mater, które wysłało w świat już grubo ponad setkę nowych kapłanów, i także miało swoich przeciwników, także wśród kapłanów. Tak było też z Unią Europejską, dla której nie wahał się użyć swego autorytetu, mówiąc, że wejście w jej struktury „traktujemy jako swego rodzaju konieczność historyczną”. Z roztropnością dodając, że pytaniem pozostaje, w jakim kierunku zmierza zjednoczona Europa. Wierzył jednak, „że duchowość weźmie górę nad czystym, wąsko rozumianym interesem”. Bo wierzył w Opatrzność.
W piątą rocznicę śmierci, 23 stycznia o godz. 16.30 Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zaprasza do Domu Arcybiskupów Warszawskich na konferencję poświęconą nowym faktom i nieznanym dokumentom z życia kard. Józefa Glempa. O godz. 19 Mszy św. w bazylice św. Jana Chrzciciela w intencji Prymasa będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
czytaj także:
Zobacz także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).