Na Łotwie to tradycyjnie ważny moment dla tamtejszych wyznawców Chrystusa.
Chodzi nie tylko o zamanifestowanie woli jedności, ale również obecności chrześcijańskiej wiary w zlaicyzowanym społeczeństwie.
Tradycyjnie program tygodnia ekumenicznego obejmuje specjalne nabożeństwa z udziałem katolików, protestantów i prawosławnych. Nie brakuje też spotkań, konferencji i dyskusji na temat jedności chrześcijaństwa w kontekście obchodzonego niedawno 500-lecia reformacji (w łotewskiej Bibliotece Narodowej wciąż można obejrzeć wystawę poświęconą Marcinowi Lutrowi). Dużo miejsca kwestiom ekumenicznym poświęca tutejsze Radio Maryja, prezentując na antenie praktyczne inicjatywy łączące duchem i sercem chrześcijan różnych denominacji.
Warto dodać, że jeszcze przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan (11 stycznia) staraniem Kościoła luterańskiego na Łotwie ukazało się łotewskie tłumaczenie rzymskokatolicko-luterańskiej deklaracji z 2013 r. „Od konfliktu do komunii”. Podczas prezentacji dokumentu obaj ryscy arcybiskupi: luterański Jānis Vanags i katolicki Zbigniew Stankiewicz podkreślali, że w ekumenizmie nie chodzi o polityczne porozumienie, ale o nawrócenie z grzechu, jakim są podziały wśród wyznawców Chrystusa.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.