"Kiedy zobaczę dowody, zobaczymy. Dotąd nie widziałem ani jednego".

Papież Franciszek powiedział w czwartek dziennikarzom z Chile, że nie widział dotąd żadnych dowodów przeciwko biskupowi tamtejszej diecezji Osorno, Juanowi Barrosowi Madridowi. Jest on oskarżany o to, że był wspólnikiem księdza pedofila Fernanda Karadimy.

Od trzech lat w Chile trwają protesty przeciwko mianowaniu przez Franciszka biskupa Barrosa Madrida ordynariuszem diecezji. Do Watykanu wystosowano listy z apelami o jego odwołanie. Także w czasie obecnej wizyty w Chile papież dostał list od wiernych w tej sprawie.

Biskup ten jako ksiądz był w przeszłości współpracownikiem 87-letniego teraz księdza Karadimy, któremu Watykan za pontyfikatu Benedykta XVI nakazał życie w modlitwie i pokucie. Został on uznany winnym czynów pedofilskich. Jego ofiary twierdzą, że Barros Madrid pomagał mu w tuszowaniu tych przestępstw.

Biskup Osorno uczestniczył w tych dniach w mszach, odprawionych przez papieża w Chile.

Media przytoczyły w czwartek wypowiedź Franciszka, który powiedział chilijskim dziennikarzom w mieście Iquique: "Kiedy zobaczę dowody przeciwko biskupowi Barrosowi, zobaczymy. Dotąd nie widziałem ani jednego".

Wcześniej, przed mszą w Iquique biskup Barros Madrid w rozmowie z mediami podkreślił, że papież był wobec niego "bardzo serdeczny" i przekazał "słowa wsparcia".

Podczas wizyty w Chile Franciszek dwukrotnie przepraszał i wyrażał ból z powodu skandalu pedofilii w Kościele. Spotkał się także z grupą ofiar wykorzystywania seksualnego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8