W gliwickiej katedrze rozpoczęła się uroczystość święceń biskupich ks. Andrzeja Iwaneckiego. To pierwsze takie wydarzenie w historii tej świątyni.
Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach na długo przed Mszą św. wypełniła się wiernymi po brzegi. Wchodzącym do kościoła towarzyszył śpiew wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej.
O 12.30 wraz z biciem dzwonów procesja weszła do kościoła. - Dzisiaj w dziejach tej diecezji i tej katedry dzień wyjątkowy. Będziemy świadkami aktu włączenia prezbitera Andrzeja do grona następców Apostołów - powiedział na rozpoczęcie biskup gliwicki Jan Kopiec.
W uroczystości uczestniczy 23 arcybiskupów i biskupów, wśród nich abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Z archidiecezji ołomunieckiej w Czechach przyjechał bp pomocniczy Antonin Basler. Obecni są przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. W katedrze modli się bardzo wielu księży, osoby konsekrowane, rodzina biskupa nominata i świeccy z różnych diecezji.
Ks. Andrzej Iwanecki został mianowany biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej przez papieża Franciszka 18 listopada. Dzisiaj, 7 stycznia, w niedzielę Chrztu Pańskiego, przyjmie święcenia biskupie przez posługę biskupa gliwickiego Jana Kopca oraz abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, i abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego.
W czasie liturgii odczytana zostanie treść bulli nominacyjnej, w której papież Franciszek napisał m. in. „Umiłowany Synu, prosimy Ducha Świętego, który ustawicznie odnawia Kościół, aby podtrzymywał Twą gorliwość obfitością duchowej łaski, a Ciebie zachęcamy, abyś jednomyślnie współpracował z Pasterzem gliwickiej trzody i prezbiterami, >by jak najbardziej zadbać o obecne i przyszłe dobro diecezji< (Christus Dominus, 26)”.
Po modlitwie święceń bp Jan Kopiec przekaże nowemu biskupowi pomocniczemu diecezji gliwickiej księgę Ewangelii, a następnie nałoży mu pierścień i mitrę oraz wręczy pastorał. Na zakończenie uroczystości przewidziane jest słowo nowo wyświęconego biskupa skierowane do obecnych w katedrze.
Wydarzenie relacjonują akredytowani dziennikarze. Uroczystość można oglądać w gliwickiej TV Imperium TUTAJ, która co niedzielę transmituje Mszę Świętą z katedry.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).