Rok po reformie

Mija rok od powstania w Watykanie Dykasterii Integralnego Rozwoju.

Od niemal 5 lat w Watykanie przebiegają gruntowne reformy. Przeprowadza je Papież Franciszek wspomagany przez Radę Kardynałów. Jednym z owoców tej reformy jest istniejąca od roku Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Powstała ona z połączenia czterech papieskich rad: Iustitia et Pax, Cor Unum, ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Na czele dykasterii stoi pochodzący z Ghany kard. Peter Turkson. Dziennikarze Radia Watykańskiego poprosili go o podsumowanie pierwszego roku działalności tej instytucji.

„W tym pierwszym roku chcieliśmy przede wszystkim dostosować się do statutu, który nadał nam Papież Franciszek, a konkretnie połączyć w jedną całość cztery papieskie rady. Trzeba było utworzyć niezbędne struktury, zadbać o personel, który odziedziczyliśmy po tych radach, a także o siedzibę nowej dykasterii. Teraz widzimy, że potrzebujemy wspólnej refleksji nad celami, które musimy realizować. Chcemy zasięgnąć rady specjalistów, abyśmy wiedzieli jak zorganizować naszą pracę. Najpierw na szczeblu kierowniczym, a potem dla ogółu pracowników, abyśmy mogli przekazać im wizję naszej pracy, bo wszyscy musimy iść razem” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Turkson.

Kard. Turkson zastrzegł, że pomimo trwającej reformy, każda z sekcji nowej dykasterii normalnie prowadzi swą działalność. Dykasterię często odwiedzają biskupi, zwłaszcza przy okazji wizyt ad limina. Często jest przy tej okazji mowa o ekologicznej encyklice Laudato si. Dokument ten – jak zaznaczył kard. Turkson – jest doskonałym przykładem kolegialności. Franciszek wykorzystał w nim doświadczenia Kościołów lokalnych, a teraz ma nadzieję, że biskupi zadbają o rozpowszechnianie tego dokumentu w swym środowisku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10