Rok po reformie

Mija rok od powstania w Watykanie Dykasterii Integralnego Rozwoju.

Od niemal 5 lat w Watykanie przebiegają gruntowne reformy. Przeprowadza je Papież Franciszek wspomagany przez Radę Kardynałów. Jednym z owoców tej reformy jest istniejąca od roku Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Powstała ona z połączenia czterech papieskich rad: Iustitia et Pax, Cor Unum, ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Na czele dykasterii stoi pochodzący z Ghany kard. Peter Turkson. Dziennikarze Radia Watykańskiego poprosili go o podsumowanie pierwszego roku działalności tej instytucji.

„W tym pierwszym roku chcieliśmy przede wszystkim dostosować się do statutu, który nadał nam Papież Franciszek, a konkretnie połączyć w jedną całość cztery papieskie rady. Trzeba było utworzyć niezbędne struktury, zadbać o personel, który odziedziczyliśmy po tych radach, a także o siedzibę nowej dykasterii. Teraz widzimy, że potrzebujemy wspólnej refleksji nad celami, które musimy realizować. Chcemy zasięgnąć rady specjalistów, abyśmy wiedzieli jak zorganizować naszą pracę. Najpierw na szczeblu kierowniczym, a potem dla ogółu pracowników, abyśmy mogli przekazać im wizję naszej pracy, bo wszyscy musimy iść razem” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Turkson.

Kard. Turkson zastrzegł, że pomimo trwającej reformy, każda z sekcji nowej dykasterii normalnie prowadzi swą działalność. Dykasterię często odwiedzają biskupi, zwłaszcza przy okazji wizyt ad limina. Często jest przy tej okazji mowa o ekologicznej encyklice Laudato si. Dokument ten – jak zaznaczył kard. Turkson – jest doskonałym przykładem kolegialności. Franciszek wykorzystał w nim doświadczenia Kościołów lokalnych, a teraz ma nadzieję, że biskupi zadbają o rozpowszechnianie tego dokumentu w swym środowisku.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8