Papieska Msza święta na błoniach Kyaikkasan Ground, a po południu czasu lokalnego spotkanie z Najwyższą Radą Mnichów Buddyjskich „Sangha” i biskupami Mjanmy (d.: Birmy) to program trzeciego dnia wizyty.
Spotkanie z biskupami i plany na kolejny dzień
Wczesnym wieczorem według czasu lokalnego zaplanowano jeszcze spotkanie z biskupami Birmy. Spotkanie nie jest transmitowane przez telewizję watykańską. Relację z tego spotkania, wraz z omówieniem papieskiego przemówienia można znaleźć TUTAJ.
Po spotkaniu z biskupami papież pobłogosławił 16 kamieni węgielnych, które będą podwaliną pod budynek nuncjatury apostolskiej w Mjanmie (w maju 2017 r. Birma nawiązała stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską) oraz pod budowę kościołów i seminarium duchownego. Franciszek zrobił sobie również zdjęcie grupowe z 300 seminarzystami oraz odbył krótkie prywatne spotkanie z 30 lokalnymi członkami zakonu jezuitów, do którego sam należy.
To ostatni dzisiejszy punkt programu. Spotkanie z najwyższym dowódcą sił zbrojnych, planowane wstępnie na dzisiejszy dzień, odbyło się już w dniu przylotu papieża. Jutro po odprawieniu porannej Mszy z młodzieżą papież opuści Birmę i uda się do Bangladeszu.
Tam trzy dni spędzi w stolicy Dhace. Hasłem wizyty są słowa „Zgoda i Pokój”. Będzie trzecim papieżem, który odwiedzi ten kraj, w 1986 r. był z wizytą Jan Paweł II a w 1970 Paweł VI na krótko odwiedził Dhakę, wtedy stolicę Wschodniego Pakistanu a dziś Bangladeszu.
Franciszek przyleci z Majnmy do Bangladeszu o godz. 15.00 czasu miejscowego (10.00 czasu polskiego) i tego dnia odwiedzi National Martyrs’ Memorial - mauzoleum poświęconego pamięci osób, które zginęły w wojnie o niepodległość Bangladeszu w 1971 roku (wyzwolenie spod panowania Pakistanu), odda hołd Ojcu Narodu, szejkowi Mujiburowi Rahmanowi, spotka się w pałacu prezydenckim z prezydentem, a następnie z przedstawicielami władz państwowych, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.