Hejt na Franciszka

Analiza forum portalu wPolityce.pl dokonana przez dr Rafała Cekierę z Uniwersytetu Śląskiego podczas XXII Seminarium Śląskiego w Kamieniu Śl.

Wśród 863 komentarzy, które pojawiły się pod 59 tekstami zamieszczonymi między 9 czerwca a 9 października br. na portalu wPolityce.pl, w których tytule pojawiło się słowo „papież” albo „Franciszek” ponad trzy czwarte były komentarzami zdecydowanie negatywnymi. Niecałe 23 procent to komentarze neutralne, a tylko 1,39 % – pozytywne.

Wyniki swoich badań nt. „Papież Franciszek – swój czy obcy? Analiza treści forum portalu wPolityce.pl” dr Rafał Cekiera, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przedstawił podczas ostatniej sesji XXII Seminarium Śląskiego, które zakończyło się w piątek 27 października w Kamieniu Śl.

- Papież naznaczany jest na tym portalu przez internautów obcością przez kilka kategorii: dziwność, śmieszność, głupota, niezrozumiałość, wstręt i odraza, zagrożenie – mówił dr Cekiera.

Mówca wyróżnił kilka aspektów traktowania papieża Franciszka jako obcego: porównanie z poprzednikami, postrzeganie go jako uzurpatora, jako antychrześcijanina – wroga chrześcijaństwa i jako wroga Polski.

Jeden z cytatów z tego forum pod tekstem o pierwszej rocznicy pielgrzymki Franciszka na Jasnej Górze: „papież pokalał swoją obecnością nasze najświętsze miejsce chrześcijańskiego kultu”.

R. Cekiera zauważył, że choć forum Polityce.pl jest moderowane, niekiedy wpisy są usuwane, a bywa, że pod niektórymi artykułami wyłączane, to jednak wśród wielu komentarzy na temat Papieża, pojawiają się sformułowania ewidentnie obraźliwe dla Papieża np. „Belzebub”.

- Kiedy zacząłem pracę nad tym tematem, zacząłem porównywać wpisy na najpopularniejszym portalu konserwatywnym, jakim jest wPolityce.pl, i na forum tygodnika „Nie”, na które wszedłem po raz pierwszy. Proszę mi wierzyć, że papież nie jest tak obrażany na forum „Nie” jak na forum wPolityce.pl. To było dla mnie zdumiewające. Nie chodzi o to, że papieża nie można krytykować. Ale na forum wPolityce.pl nie ma krytyki i merytorycznego sporu czy niezgody na pewne posunięcia, które pewnie są kontrowersyjne, ale papież jest atakowany i obrażany w … obronie wiary katolickiej – powiedział „Gościowi Opolskiemu” Rafał Cekiera.

Więcej na ten temat, a także wyniki badań opinii kleryków 4 polskich seminariów nt. papieża Franciszka i jego poglądów w „Gościu Opolskim” nr 45 na 12 listopada.

Hejt na Franciszka   Andrzej Kerner /Foto Gość Dr Rafał Cekiera, socjolog z UŚ

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • JAWA25
  28.10.2017 11:42
  Czy jak zacytuję http://gosc.pl/doc/3570504.Franciszek-modli-sie-za-Castro
  "Papież Franciszek złożył kondolencje władzom i narodowi Kuby po śmierci jej byłego przywódcy Fidela Castro"
  to będzie to przykładem hejtu?
 • jureaz
  28.10.2017 15:21
  Dobroduszny Socjolog nastawił się, iż na jednym z forum napotka rzeczową polemikę na temat papieża i jego posługi i zdumiał się niezmiernie . Zdumienia nie byłoby, gdyby sojolog wcześniej zaglądał systematycznie na różne fora, nie tylko na zbadanie reakcji na hasło "papież", bo przecież i innym osobom publicznym i ich działalności także należeć się powinna rzeczowa krytyka, polemika a nie często zbójecki hejt, który doprowadza niekiedy swoje nieznane szerzej ofiary do załamania psychicznego a bywa że do samobójczej śmierci.
  Proponowałbym, Socjologowi, przy różnych okazjach a nawet bez okazji obserwować także internetowiska mediów dla Fajnych Polaków z Jasnej Polski np. forum reprezentującego tzw. katolicyzm otwarty (niemal na wszystko) -Tygodnika Powszechnego albo Gazety Wyborczej podobnie otwartej na najszlachetniejsze idee równości, braterstwa i miłości bliźniego . Wtedy Socjolog zobaczyłby komu w dużej mierze i do czego służą internetowe klepiska i niczemu już chyba na nich by się nie dziwił.
  Do obiektywnego sprawdzenia w jakim stopniu tfu -rczość z forum pochodzi od jego sympatyków należałoby jednak przedtem zbadać (tylko jak?) "skąd przychodzą i dokąd zmierzają" najbardziej zaciekli internauci, część z nich bowiem to trollonauci z całkiem innych "parafii" przychodzący na nieswoje podwórko, żeby zanieczyścić charakter forum i wkurzyć "miejscowych".
 • Mol
  30.10.2017 10:14
  Mol
  Trzeba pamiętać o płatnych (lub po prostu bezinteresownie złośliwych) komentatorach, którzy podszywając się pod czytelników prawicowych mediów generują wpisy pełne nienawiści, żeby zdyskredytować katolików. Na pewno Rosjanie mają swoich agentów zawodowo mieszających na forach. Moja rada: ignorować (o ile się da).
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7