W Polsce centralne obchody jubileuszu będą miały miejsce w Warszawie (w dniach 26-29 października 2017) i Lublinie (Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny 29-31 października 2017).
W październiku 2017 roku dobiegają końca obchody 500-lecia reformacji. W Polsce centralne obchody jubileuszu będą miały miejsce w Warszawie (w dniach 26-29 października 2017) i Lublinie (Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny 29-31 października 2017).
W programie centralnych obchodów Jubileuszu znalazła się konferencja naukowa „500 lat Reformacji – tradycja, dziedzictwo, teraźniejszość” (czwartek-piątek, 26-27.10), w piątek 27.10 na Zamku Królewskim odbędzie się też uroczysta sesja jubileuszowa. W programie weekendu reformacyjnego znalazły się spotkania modlitewne, koncerty, wystawy, a nawet nocna gra miejska dla młodych. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Kongres w Lublinie "spina" trzy rocznice: 500-lecie reformacji, 700-lecie miasta Lublin i 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To wydarzenie ekumeniczne: udział wezmą prawosławni (sesje niedzielne, 29.10), katolicy, kościoły starokatolickie (poniedziałek 30.10) i kościoły poreformacyjne (31.10). Każdego dnia zaplanowano modlitwę, rozmowę o sytuacji danej wspólnoty we współczesnym świecie i o jej spojrzeniu na dialog ekumeniczny. To dobra okazja, by zastanowić się, kim jesteśmy my sami i kim są nasi bracia. Co mamy do zaoferowania, co możemy wziąć od innych? Czym się zainspirować? To okazja do spotkania i rozmowy, ale tez wspólnej modlitwy.
Patronat honorowy nad Międzynarodowym Kongresem Ekumenicznym przyjęli: Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Patriarchat Ekumeniczny, Światowa Federacja Luterańska i Unia Utrechcka Kościołów Starokatolickich.
Dla zainteresowanych:
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.