Uchodźcy to „nie liczby, tylko osoby: to twarze, imiona, historie życia i odpowiednio do tego należy ich traktować” – przypomina słowa papieża Franciszka Wspólnota Sant’Egidio i już po raz trzeci zaprasza do udziału w modlitwie za uchodźców „Umrzeć z nadziei”.
Nabożeństwa, w czasie których wymieniane będą imiona i krótkie historie osób, które w ostatnich miesiącach zginęły podczas prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną, odbędą się w całej Polsce w dniach 1-8 października br. Uczestnicy będą modlić się też za wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli schronienie w Europie. „Jesteśmy przekonani, że modlitwa może nam pomóc uczyć się współczucia, które prowadzi do miłosierdzia i staje się motorem wyborów i działań” – piszą organizatorzy wydarzenia.
Podczas ubiegłorocznego spotkania z biskupami na Wawelu papież Franciszek prosił o modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach. Wiadomo już, że liturgie „Umrzeć z nadziei” odbędą się przynajmniej w 8 miastach: Wrocławiu, Kielcach, Koszalinie, Warszawie, Chojnie, Gnieźnie, Poznaniu i Gdyni. Parafie i wspólnoty zainteresowane organizacją modlitwy w swoim mieście, mogą kontaktować się ze wspólnotą Sant’Egidio. Pisząc na adres santegidio.waw@gmail.com, można otrzymać scenariusz nabożeństwa i inne potrzebne materiały.
Inicjatywa Tygodnia Modlitw za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” posiada rekomendację Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Jej przewodniczący, bp Krzysztof Zadarko poprowadzi modlitwę 4 października o godz. 19 w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie. Liturgii w warszawskiej katedrze św. Jana przewodniczył będzie tego samego dnia o godz. 20 kard. Kazimierz Nycz. W Poznaniu nabożeństwo w kościele św. Wojciecha poprowadzi 8 października o godz. 16 przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki.
Poniżej aktualna lista miast:
Więcej informacji: strona wydarzenia na FB
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.