Maryja nie tylko wzywa, byśmy szli drogą Bożych przykazań, nauki Chrystusowej, ale jest także tą, która nam tę ścieżkę pokazuje i wyprasza łaski - mówi abp Józef Górzyński.
Trwają jubileuszowe uroczystości w Gietrzwałdzie. Do miejsca, gdzie przed 140 laty objawiła się Maryja, przybywają tłumy pielgrzymów. Jak mówi metropolita warmiński abp Józef Górzyński, orędzie Matki Bożej jest bardzo głębokie i uniwersalne.
- Każdy człowiek czerpie z gietrzwałdzkiego orędzia przede wszystkim to, co czuje, że odnosi się właśnie do niego. To odpowiednia postawa, że patrzymy na to, co dotyczy mnie samego, podobnie gdy czytamy Ewangelię: w jej treści szukamy siebie, odniesień do naszego życia - mówił abp Górzyński.
Jego zdaniem, musimy mieć jednak świadomość, że orędzie Maryi z Gietrzwałdu tworzy nierozerwalną całość. Maryja wzywa nas do nawrócenia, gorliwego odmawiania różańca, uporania się z nałogami - na te akcenty orędzia najczęściej zwracamy uwagę i to jest dobre. Ale to nie jedyne przesłanie Matki Bożej - mówiła też o wartości życia sakramentalnego czy posługi kapłanów.
- Maryja zaznaczyła również, że ważniejsza od modlitwy różańcowej jest Msza św. To podkreślenie rangi Eucharystii jest szczególnie ważne, kiedy uświadomimy sobie, na jakim etapie dziejów miały miejsce objawienia, jeszcze przed Soborem Watykańskim II - przypomina abp Górzyński.
Metropolita wskazuje, że Maryja nie mówi nic poza tym, co możemy znaleźć w Ewangelii.
- Komisje na różnych szczeblach, a wreszcie dekret bp. Drzazgi stwierdziły, że nie ma żadnej sprzeczności teologicznej, że odniesienie wiernych do Matki Bożej nie zakłóca Chrystocentryzmu, który jest fundamentalny dla Kościoła. Matka Boża prowadzi wiernych do Chrystusa i to wybrzmiewa również w Jej orędziu: zachęcanie do życia sakramentalnego, wskazywanie na wagę Eucharystii, odsyłanie do kapłanów - tłumaczy abp Górzyński i zwraca uwagę, że to przesłanie jest wzmocnione jeszcze przez wzywanie do odmawiania różańca: modlitwy Maryjnej, ale przede wszystkim Chrystocentrycznej.
- Rozważamy tajemnice zbawcze Jezusa Chrystusa i czynimy to razem z Maryją. Sobór Watykański II w konstytucji o liturgii podkreślił, że Maryja jest nierozerwalnie związana z dziełem zbawczym swojego Syna. W centrum pozostaje Chrystus i jego zbawcze dzieło - Kościół. Natomiast Matka Boża jest obecna na każdym jego etapie i to w podwójny sposób: po pierwsze jako ta, która uczestniczy w tym dziele, przez co staje się dla nas wzorem do naśladowania. Maryja jest więc naszą przewodniczą, a po drugie orędowniczką - wyprasza nam łaskę do podjęcia tej drogi. To jest niezwykle istotne: Maryja nie tylko wzywa, byśmy szli drogą Bożych przykazań, nauki Chrystusowej, ale jest także tą, która nam tę ścieżkę pokazuje i wyprasza łaski. Jeśli chrześcijanin idzie drogą zbawienia to czy o tym wie czy nie, to i tak naśladuje Matkę Bożą. Ona pierwsza poszła tą drogą i w Jej życiu najpełniej objawia się droga doskonałej uczennicy Pańskiej: słucha Chrystusa i podejmuje drogę Ewangelii - mówi metropolita.
Główne uroczystości jubileuszowe w Gietrzwałdzie odbędą się w niedzielę, 10 września. Więcej TUTAJ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.