Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Kościoła w Polsce, który w najbliższy piątek zostanie proklamowany we wszystkich świątyniach w naszym kraju, jest jednym z najważniejszych wydarzeń 2017 r. – podkreśla sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, który zaprasza do udziału w piątkowych uroczystościach.
Bp Miziński przypomina, że Akt Poświęcenia zostanie proklamowany podczas Mszy Świętych sprawowanych w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – 8 września.
„Rok 2017 jest szczególnie oddany Matce Bożej – to rok 100. rocznicy objawień w Fatimie, 300. rocznicy koronacji cudownego obrazu na Jasnej Górze oraz 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie. Dlatego zapraszam wszystkich do udziału w piątkowych Mszach Świętych i oddania się Maryi. To okazja, by zawierzyć Matce Boga cały Kościół w Polsce – czyli każdego z nas” – wskazuje sekretarz generalny KEP.
Bp Miziński podkreśla, że Maryja podczas objawień w Fatimie prosiła, by zawierzyć Jej cały świat i poszczególne narody. „W Polsce po raz pierwszy prośba Matki Bożej została zrealizowana 8 września 1946 r. na Jasnej Górze. Biskupi, z prymasem kard. Augustem Hlondem na czele, oddali wtedy nasz kraj Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten został ponowiony przez Episkopat Polski w czerwcu 2017 r. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem” – przypomina.
„Teraz każdy z nas może poświęcić swoje życie Maryi, zawierzając Jej wszystkie jego aspekty – czyli sukcesy, problemy, wyzwania, niepokoje, sprawy rodzinne, społeczne i narodowe. Człowiek żyjący we współczesnym świecie ma wiele powodów do niepokoju, ale Maryja wskazuje na Jezusa jako Tego, który wprowadza pokój do naszej codzienności” – dodaje sekretarz generalny KEP.
Przypomina także, że Maryja od wieków zajmuje szczególne miejsce w Polsce. „To do Niej zwracają się Polacy w najtrudniejszych chwilach osobistych i narodowych. Pielgrzymują do Jej sanktuariów z nadzieją na wysłuchanie modlitw. Dlatego Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi, który będziemy mogli złożyć osobiście, jest tak ważnym wydarzeniem także w historii całego narodu” – zaznaczył bp Miziński.
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
"Tu chodzi o całkowicie nowe życie, o dar życia, które przetrwa całą wieczność”.
Zgodnie z dawnym zwyczajem w Polsce do 2 lutego można oglądać szopki w świątyniach i śpiewać kolędy.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.