Podziwiam

Ten poranek przywitał mnie deszczem. A mimo to...

Do Piekar, dokąd pielgrzymowały dziś kobiety nie mam daleko. Samochodem – z pół godziny. O wpół do ósmej – wyjazd z kolegą. Mamy pomóc w rozdawaniu Komunii. Leje jak z cebra. Ma to sens? Ile osób będzie w Piekarach?

Już po drodze wielkie zdziwienie. Pora w sumie dość wczesna, a po drodze całkiem sporo pielgrzymek. Pielgrzymek idących w pielgrzymkach ;) Pierwsza które zauważyłem, to dwie idące samotnie osoby. W przeciwdeszczowych pelerynach, z niewielkimi plecakami. Daleko jeszcze miały. Potem niewielka grupa. Bez księdza. Ale na początku krzyż, dzielnie niesiony przez jedna z pątniczek. Kobiety osłonięte parasolami, okutane w peleryny przeciwdeszczowe dziarsko pokonywały kolejne kilometry trasy. Potem grup było coraz więcej. I były coraz liczniejsze. Z księżmi, nagłośnieniem..  Jakby ten deszcz był tylko jakąś przelotną mżawką...

W samych Piekarach... No cóż, spotykam księdza Piotra, wikariusza z naszej parafii, który przyszedł z pielgrzymką. Jest przemoczony. Idący  z nim starszy „tubowo-nagłośnieniowy” ministrant – też.  Nieźle ich dolało. Ale przecież nie przyszli sami. Biedne kobiety - pomyślałem. Iść w takim deszczu? A teraz stać przemoczone parę godzin na tej mokrości?

Potem idę na Kalwarię. A tam... Zdumienie. Ogromny tłum.  Na wprost ołtarza i po lewej jego stronie szczelnie wypełniający kalwaryjskie wzgórze. Na prawo, gdzie podczas męskich pielgrzymek sam zazwyczaj stoję nie miałem okazji dokładniej zajrzeć, ale pustek to tam też nie zauważyłem. Jak to możliwe? Skąd znalazły w sobie tyle hartu ducha, by tu przyjść? A może tylko mnie się wydaje, że tak mocno pada?

Mówi się czasem, że Polska powoli traci wiarę. Może to i prawda. Ale jeśli tyle kobiet zdecydowało się pielgrzymować dziś do Piekar, choć pogoda wybitnie pielgrzymowaniu nie sprzyjała, to chyba jednak źle jeszcze nie jest.  Może po prostu patrząc na codzienność nie doceniamy mocy zwyczajnej, prostej wiary. Takiej, co to może nie będzie pisała teologicznych traktatów, ale zwyczajnie wie, kto na tym świecie jest Szefem, że trzeba być z Kościołem i do kogo trzeba się zwracać o pomoc w swoich sprawach....

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • uczennica6
  21.08.2017 11:32
  Pamiętam taką pielgrzymkę w strugach deszczu. Z nami szła pani Danusia. Z jednej strony trzymała się nas „pod rękę” a z drugiej prowadziła ją laska dla niewidomych. Ksiądz prowadzący „Radio Asfalt” pilnował , by szła za głośnikami, wtedy się nie zgubi. Gdy zaczęło mocno padać, zapytał ją dlaczego w taką pogodę wybrała się na pielgrzymkę. Odpowiedziała: „A bo ja proszę księdza nie widzę jaka jest pogoda, gdybym miała oczy to pewnie bym nie poszła”. Też ją podziwiałam.
 • Stanisław_Miłosz
  21.08.2017 17:07
  Czy "po prostu patrząc na codzienność nie doceniamy mocy zwyczajnej, prostej wiary"? My, prości ludzie (jak mówią ekonomiści: zwykli zjadacze chleba, tu byłoby: bożego chleba), czyli, jak o nas mówią: "prostaczkowie", doceniamy. Nie doceniają niektórzy kościelni intelektualiści, głownie ci którzy w pysze swojej za intlektualistów sie uznają, z którego też powodu tak były i są tak głośno i nachalnie przez nieprzyjazne Kościołowi media chołubieni, promowani, chwaleni, nagradzani, że aż zdaje sie nam maluczkim, że są jedynym autorytatywnym Głosem Kościoła. Ale też, odnoszę wrażenie, że coś się powolutku zmienia, następujae jakaś dobra zmiana, i wracamy do pewnej - opartej na realiach kilku dziesiątek lat doświadczeń "kościelnego intelektualizmu-panreliginego ekumenizmu" - normalności. Normalności w której jest miejsce i dla zwyczajnej, prostej wiary i dla intelektualnych wzlotów w chmury. Czy to moje wrażenie ma coś wspólnego ze (statystycznie mierzalną :), przecież lubimy statystyki) rzeczywistością, nie wiem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12