- Panią Minister prosimy o więcej empatii wobec kobiet, których symbolem są te z nich, które w niedziele zmuszane są do obsługi kas w supermarketach - powiedział abp Wiktor Skworc.
Słuchało go kilkadziesiąt tysięcy kobiet z Górnego Śląska. Dotarły do Piekar, pomimo uciążliwego deszczu, w licznych pielgrzymkach pieszych, samochodami i autokarami, a nawet na rowerach. Rowerzystki jechały w deszczu nawet po 70 km, np. z Rydułtów i Rybnika, żeby zjawić się na Pielgrzymce Kobiet i Dziewcząt do Matki Bożej Piekarskiej.
Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc w czasie powitania uczestniczek stanowczo odniósł się do sprawy obywatelskiej inicjatywy „NSZZ Solidarność” o ograniczeniu handlu w niedziele. Zauważył, że "nie możemy się doczekać" tego, żeby Sejm tą sprawą się zajął. - Panią Minister kierującą Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prosimy o więcej empatii wobec kobiet, których symbolem są te z nich, które w niedziele zmuszane są do obsługi kas w supermarketach. Nawet w nazwie ministerstwa słowo „Rodzina” poprzedza słowo „Praca”. I taki jest właściwy porządek rzeczy! Rodzina potrzebuje nie tylko pomocy finansowej – programu „500+”, ale także czasu dla siebie. Potrzebuje programu „Niedziela+”! - stwierdził.
Arcybiskup katowicki mówił też, że niepodejmowanie przez polityków sprawy ograniczenia handlu w niedziele pokazuje, że lekceważone jest stanowisko ZZ „Solidarność” i głos Kościoła hierarchicznego, całej Konferencji Episkopatu Polski. - Wielokrotnie dawaliśmy jasne sygnały, że popieramy społeczne starania o ograniczenie handlu w niedziele i przedstawialiśmy merytoryczne argumenty. Oczekujemy, że posłanki i posłowie z Górnego Śląska podejmą w Sejmie i w Senacie działania, zgodnie ze znaną im w tej sprawie opinią wyborczyń i wyborców naszej Archidiecezji - zaznaczył.
Nasze dzieci toną w sieci
Metropolita katowicki mówił też o nowych trudnościach, których doświadczają dzisiaj rodzice w wychowaniu dzieci. - Wiem, że wiele z was przeżywa dramaty i zadaje pytania związane z tym, jak dzisiaj wychowywać, aby przekazywać wartości chrześcijańskie i nie ulegać współczesnym pokusom. Media elektroniczne, Internet, to wielkie dobrodziejstwo i jednocześnie wielkie zagrożenie. Laptopy, komórki, smartfony to przedmioty pożądane przez młodych; ale też przedmioty, przez które coraz młodsze dzieci wpadają w uzależnienia - powiedział.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.