Dni ludzi dobrej woli

Czechy czczą Apostołów Słowian, świętych Cyryla i Metodego.

Czesi sięgają do korzeni chrześcijaństwa w swym kraju. Dziś obchodzą uroczystość świętych Cyryla i Metodego. Jutro będą wspominać śmierć Jana Husa, którego działalność silnie i tragicznie naznaczyła losy tamtejszego Kościoła. W Czechach są to dni wolne od pracy.

W tym roku w uroczystościach ku czci świętych Apostołów Słowian uczestniczy gość z Watykanu, kard. Marc Ouellet. 

Tradycyjnie główne obchody tego święta miały miejsce w sanktuarium Patronów Europy w morawskim Velehradzie. Trwały one dwa dni, bo już 4 lipca, w ramach tzw. „Dni ludzi dobrej woli”, odbyły się imprezy towarzyszące. Były to koncerty, zawody sportowe, konkursy, wernisaże i prelekcje. Na potrzeby pielgrzymów urządzono specjalne miasteczko namiotowe. Centralnym wydarzeniem uroczystości świętych Cyryla i Metodego była msza, którą celebrował kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów. W homilii zachęcał on zebranych do naśladowania Apostołów Słowian w ich twórczym podejściu do dzieła ewangelizacji. Wspomniał wizytę Jana Pawła II w morawskim sanktuarium i osobę znanego mu osobiście kard. Tomáša Špidlika, którego grób znajduje się w velehradskiej bazylice. Wyrazem znaczenia święta Patronów Europy jest stosunek do niego władz Republiki Czeskiej. Dzień 5 lipca jest wolny od pracy, na mszy byli obecni członkowie czeskiego rządu, a transmitowała ją telewizja państwowa.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7