Trzeba zmian, by młodzi znaleźli pracę

Papież do związkowców.

Potrzebna jest nowa umowa społeczna, która pozwoliłaby młodym znaleźć pracę, bo to ich prawo – powiedział Papież do delegatów Włoskiej Konfederacji Pracowniczych Związków Zawodowych (CISL), przebywających w Rzymie na kongresie. Nawiązując do tematu spotkania: „Dla osoby, dla pracy”, Franciszek podkreślił, że tak jak nie ma pracy bez człowieka, tak też człowiek nie może żyć bez pracy, bo jednostka rozwija się jako osoba w otwarciu na innych, na życie społeczne. Przestrzegł także przed zbyt długim zatrudnieniem osób starszych. 

„Niemądre i krótkowzroczne jest społeczeństwo zmuszające osoby starsze do zbyt długiej pracy, co sprawia, że całe pokolenia ludzi młodych pozostają bez zatrudnienia, podczas gdy mogliby je mieć z pożytkiem dla siebie i dla innych. Kiedy młodych wyłącza się ze świata pracy, w firmach brakuje energii, entuzjazmu, innowacyjności, radości życia, które stanowią cenne dobro wspólne poprawiające warunki ekonomiczne i szczęście publiczne. Konieczna więc jest nowa umowa społeczna, która zmniejszyłaby ilość godzin pracy zbliżającym się do jej zakończenia i stworzyłaby miejsca zatrudnienia dla młodych mających do niego prawo” – powiedział Ojciec Święty.

Papież nakreślił także rolę, którą związki zawodowe powinny spełniać. Podkreślił, że ich cel stanowi ujmowanie się za najsłabszymi pracownikami, bronienie ostatnich w społeczeństwie i odrzuconych. W innym przypadku związkom grozi, iż zaczną uprawiać politykę, albo upodabniać się do różnych partii. W swojej działalności organizacje te nie powinny być skoncentrowane jedynie na własnych członkach, ale dbać także o prawa ludzi, którzy jeszcze ich nie mają, bo pozostają bez pracy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9