Katolicką naukę społeczną określają dwa słowa: wolność i odpowiedzialność. Wolność, bo człowiek jest wolny i wolny być powinien. Ale jednocześnie konieczna jest odpowiedzialność za siebie nawzajem.
Katolicka nauka społeczna to temat poruszany w nauczaniu Kościoła nieczęsto. W powszechnym obiegu funkcjonuje na jego temat wiele mitów. Próbuje się przyklejać etykietkę "katolicka" do różnych koncepcji gospodarczych, zapominając że Kościół wskazuje na zasady, nie rozwiązania.
Bardzo ważne słowa abpa Skworca usłyszeli wczoraj rzemieślnicy w katowickiej katedrze, podczas Mszy św. z okazji 95 lat Izby Rzemieślniczej w Katowicach oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości. Metropolita katowicki bardzo mocno przypomniał wszystkim o odpowiedzialności. Rzemieślnikom - o odpowiedzialności gospodarczej i ekologicznej. Szanujcie dzieło stworzenia, bo przecież nie można go jedynie eksploatować - mówił. Pracodawcom, ale i pracownikom przypomniał o wzajemnym respektowaniu powinności i praw. Tych wynikających z umowy o pracę, regulaminu pracy, ale też z - uprzednich wobec nich - zasad chrześcijańskiej moralności.
W końcu mówił o odpowiedzialności państwa za stworzenie warunków podstawowego bezpieczeństwa działalności gospodarczej, która przecież zawsze jest ryzykowna.
Do państwa należy stworzenie poczucia bezpieczeństwa w zakresie gwarancji indywidualnej wolności i własności, stabilności i jasności prawa oraz sprawnych służb publicznych, zwłaszcza podatkowych. Niestabilność prawa, nękanie rzemieślników kontrolami, dowolność w interpretacji prawa i rozporządzeń, nie służą przedsiębiorczości i podejmowaniu ryzyka działalności gospodarczej - usłyszeli rzemieślnicy.
I chwilę później: Niech rządzący nie szczędzą wysiłku, by umożliwić wszystkim prowadzącym działalność gospodarczą, wykorzystanie tej szansy, jaką stwarza członkostwo w Unii Europejskiej. W tym miejscu, poniekąd dla wszystkich jest przestroga, słowa jednego ze znanych polskich, może nie rzemieślników, ile przedsiębiorców. Napisał tak: "Unia Europejska to wielki rynek i wielka szansa. Tam wygrywają najlepsi. Ale nasi przedsiębiorcy nie będą mieli w tej grze żadnych szans, jeśli będą mieli założone dyby, zresztą polskie, a nie unijne." Czas najwyższy, aby w naszym kraju przywrócić wolność gospodarczą i ukrócić dolegliwości państwowej biurokracji, która się wyalienowała i zatraciła poczucie społecznej służby. Ten czas najwyższy został już przekroczony.
Katolicką naukę społeczną określają dwa słowa: wolność i odpowiedzialność. Wolność, bo człowiek jest wolny i wolny być powinien, także w sferze działalności gospodarczej. Ale jednocześnie (słowo "jednocześnie" trzeba podkreślić) konieczna jest odpowiedzialność za siebie nawzajem wszystkich zaangażowanych podmiotów. Pracodawców, pracowników i państwa, którego obowiązkiem jest stworzenie stabilnych warunków realizacji wolności w sferze gospodarczej.
Dobrze, że Kościół nie boi się o tym przypominać. Każdemu.
Poniżej zapis transmisji całej Mszy św. Fragment homilii, o którym wspominam, rozpoczyna się około 38'40'' nagrania:
Katedra Katowice
Eucharystia z okazji 95 lat Izby Rzemieślniczej w Katowicach
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.