Watykan gotów jest wznowić mediację

Watykan gotów jest wznowić swą mediację w sprawie położenia kresu dramatycznemu kryzysowi w Wenezueli.

Papież Franciszek mówił o tym w czasie konferencji prasowej w drodze powrotnej z podróży do Egiptu. Przypomniał zarazem, że by do tego doszło wszystkie strony konfliktu muszą zaakceptować pewne wyjściowe warunki tej mediacji. Nie określił jednak, o jakie warunki chodzi.

„Stolica Apostolska interweniowała już w Wenezueli na prośbą czterech prezydentów, którzy pełnili tam funkcję mediatorów. Jednak nie przyniosło to rezultatów i rozmowy zostały przerwane. Stało się tak ponieważ naszych propozycji nie zaakceptowano, czy też je rozmywano. Najpierw mówiono: «tak, tak», a potem «nie, nie» – mówił Franciszek. – Wszyscy wiemy, jak trudna jest sytuacja w Wenezueli. Jestem za wznowieniem wcześniejszych rozmów na miejscu. Do tego potrzebne jest jednak przyjęcie bardzo jasnych warunków, których część opozycji nie chce zaakceptować. Ciekawe, że także opozycja jest podzielona. Z drugiej strony konflikt stale przybiera na sile. Wszystko, co możemy uczynić dla Wenezueli musi być jednak zrobione”.

Poparcie dla papieskiej propozycji wyraziły rządy ośmiu południowoamerykańskich państw bezpośrednio zaangażowanych w rozwiązanie kryzysu w Wenezueli. Jednak sama opozycja jednoznacznie odrzuciła propozycję watykańskiej mediacji podkreślając, że jedynym możliwym warunkiem kontynuowania dialogu jest natychmiastowe pójście do urn. Odnosząc się z kolei do słów Franciszka o podziałach w łonie opozycji, jej przedstawiciele podkreślili w specjalnym liście do Papieża, że „nigdy wcześniej Wenezuelczycy nie byli tak zjednoczeniu w domaganiu się politycznych zmian w swej ojczyźnie”.

Od początku kwietnia przeciwnicy prezydenta Maduro wychodzą na ulice i domagają się przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych przed końcem jego kadencji, która upływa w grudniu 2018 roku. W tłumionych siłowo manifestacjach zginęło już prawie 30 osób. Kraj znajduje się w katastrofalnej sytuacji gospodarczej. Brakuje żywności i lekarstw. Do Wenezueli nie dociera żadna pomoc humanitarna. Stąd też w czasie niedzielnej modlitwy maryjnej Franciszek skierował stanowczy apel do rządu i wszystkich, którzy tworzą społeczeństwo wenezuelskie, aby unikali dalszych form przemocy, przestrzegali praw człowieka i prawdziwie dążyli do rozwiązania tego poważnego kryzysu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9