Ukraina: papieska solidarność dla Awdiejewki

W leżącej w tym rejonie Awdiejewce zakończyła się właśnie dwudniowa wizyta nuncjusza apostolskiego abp. Claudio Gugerottiego i bp. Jana Sobiły, koordynatora akcji humanitarnej „Papież dla Ukrainy”.

To 35-tysięczne miasto od ponad dwóch tygodni jest pod obstrzałem prorosyjskich separatystów. 

Wizyta nuncjusza apostolskiego na Ukrainie na terenach tzw. strefy ATO (Operacji Antyterrorystycznej) miała na celu przekazanie papieskiego błogosławieństwa i była gestem solidarności z mieszkańcami miasta Awdiejewka. Abp Claudio Gugerotti chciał także poznać potrzeby miejscowej ludności celem jak najlepszego wykorzystania środków rozdzielanych w ramach papieskiej akcji humanitarnej „Papież dla Ukrainy”.

Towarzyszący mu bp Jan Sobiło tak relacjonuje sytuację w mieście Awdiejewka i jego najbliższej okolicy: „Mieliśmy okazję zobaczyć uszkodzone ostrzałami bloki mieszkalne. Wszędzie widać żołnierzy. Sytuacja na wschodzie jest bardzo trudna. To jest wielkie zadanie dla wszystkich organizacji humanitarnych. W szczególności konieczna jest opieka nad dziećmi, które przeżyły ostrzał. To był wielki stres i dzieci te już różnią się od swoich rówieśników, którzy żyją w miejscach, gdzie jest spokojnie. Także osoby starsze są tutaj zdesperowane. Nie mają gdzie wyjechać i żyją z dnia na dzień. Mówią: przeżyliśmy dzień, nie było obstrzałów, dzięki Bogu! Czekamy na następny dzień”.

Bardzo trudna sytuacja jest w wioskach leżących bezpośrednio na linii działań zbrojnych. Brakuje tam przede wszystkim pomocy medycznej i żywości. W strefie ATO odnotowuje się wielkie zubożenie ludności, bo nie działa tam większość zakładów pracy, a zatem ludzie nie mają środków potrzebnych do utrzymania.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11