Ukraina: papieska solidarność dla Awdiejewki

W leżącej w tym rejonie Awdiejewce zakończyła się właśnie dwudniowa wizyta nuncjusza apostolskiego abp. Claudio Gugerottiego i bp. Jana Sobiły, koordynatora akcji humanitarnej „Papież dla Ukrainy”.

To 35-tysięczne miasto od ponad dwóch tygodni jest pod obstrzałem prorosyjskich separatystów. 

Wizyta nuncjusza apostolskiego na Ukrainie na terenach tzw. strefy ATO (Operacji Antyterrorystycznej) miała na celu przekazanie papieskiego błogosławieństwa i była gestem solidarności z mieszkańcami miasta Awdiejewka. Abp Claudio Gugerotti chciał także poznać potrzeby miejscowej ludności celem jak najlepszego wykorzystania środków rozdzielanych w ramach papieskiej akcji humanitarnej „Papież dla Ukrainy”.

Towarzyszący mu bp Jan Sobiło tak relacjonuje sytuację w mieście Awdiejewka i jego najbliższej okolicy: „Mieliśmy okazję zobaczyć uszkodzone ostrzałami bloki mieszkalne. Wszędzie widać żołnierzy. Sytuacja na wschodzie jest bardzo trudna. To jest wielkie zadanie dla wszystkich organizacji humanitarnych. W szczególności konieczna jest opieka nad dziećmi, które przeżyły ostrzał. To był wielki stres i dzieci te już różnią się od swoich rówieśników, którzy żyją w miejscach, gdzie jest spokojnie. Także osoby starsze są tutaj zdesperowane. Nie mają gdzie wyjechać i żyją z dnia na dzień. Mówią: przeżyliśmy dzień, nie było obstrzałów, dzięki Bogu! Czekamy na następny dzień”.

Bardzo trudna sytuacja jest w wioskach leżących bezpośrednio na linii działań zbrojnych. Brakuje tam przede wszystkim pomocy medycznej i żywości. W strefie ATO odnotowuje się wielkie zubożenie ludności, bo nie działa tam większość zakładów pracy, a zatem ludzie nie mają środków potrzebnych do utrzymania.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7