Bóg w biznesie

W środę 15 lutego w Olivia Business Centre odbyła się konferencja dla przedsiębiorców z archidiecezji gdańskiej.

Spotkanie dla przedsiębiorców i pracodawców zgromadziło ponad 100 osób, którym bliski jest temat prowadzenia biznesu w oparciu o Boże wartości. Konferencja odbyła się pod hasłem: "Powołanie przedsiębiorcy". Prelegentami byli o. Grzegorz Piątek SCJ, koordynator Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców "Talent", oraz Krzysztof Ciuła, lider Edukacji Finansowej "Crown".

Głównym przesłaniem prowadzonej przez o. Piątka konferencji było pokazanie na przykładach biblijnych i historycznych, że biznes jest powołaniem człowieka, który poprzez to, co robi, może uświęcić siebie i osiągnąć zbawienie. - Wartości związane z Bogiem nie są sprzeczne z biznesem, co więcej - mogą wesprzeć osobę, która biznes prowadzi. Wiara daje poczucie sensu, które przekłada się na zaangażowanie, a co za tym idzie - lepsze i bardziej przyjazne miejsce pracy - podkreśla o. Piątek.

Jak wskazuje prelegent, firma z wartościami daje realne możliwości rozwoju i wzrostu swoim pracownikom. - Jako przedsiębiorcy jesteście mocno obdarowani, ale ten dar ma jedną bardzo ważną cechę - zobowiązuje. Pracownik, który trafia do firmy z dobrymi - Bożymi wartościami, może się wiele nauczyć. Niestety, tragedią współczesnego świata jest fakt, że wiele osób, zwłaszcza młodych, podejmuje pracę w przedsiębiorstwach, które nie kształtują, a niszczą - wypalają. Stąd firma z wartościami to skarb - tłumaczył prelegent.

O. Piątek wymienił trzy najważniejsze zasady dotyczące prowadzenia biznesu po chrześcijańsku: - Organizowanie dobrej i wydajnej pracy, tworzenie dobrych dóbr i usług oraz sprawiedliwe dzielenie zysków. Wydaje się, że jest to bardzo proste i oczywiste przesłanie, jednak nie dla wszystkich. Warto więc do takiej refleksji nakłaniać - zaznacza.

Prelegent podkreślił również, że jeden z dzisiejszych poglądów mówi, iż ekonomia funkcjonuje sama w sobie i nie potrzebuje odwołania do wartości. - Wiara w Boga i szukanie dobrych wzorców w Biblii pozwalają przedsiębiorcy odnaleźć się w czasie kryzysu, a także sukcesu. Dekalog zapewnia właściwe podejście do pracownika, kontrahentów czy dostawców. Pismo Święte zawiera również wskazówki związane z zachowaniem równowagi między pracą a rodziną, które wielu biznesmenom umykają - podsumował.

Kolejny wykład poświęcony został "Zarządzaniu z Biblią". - Nasze cele zawodowe wynikają z osobistych aspiracji. Poprzez to, co robimy - kolejne osiągnięte sukcesy, podpisane kontrakty, wykonane zlecenia - czujemy satysfakcję, a co za tym idzie - szczęście. Bóg zapewnia nam to autentyczne szczęście i daje nam dokładnie tyle, ile jesteśmy w stanie udźwignąć. Zarządzanie z Biblią wiąże się więc nierozerwalnie z trwaniem przy Bogu i niezbaczaniem z drogi wiary. Tylko w taki sposób możemy być pewni, że nie zrobimy czegoś, co mogłoby być krzywdzące wobec naszego bliźniego - zaznaczył K. Ciuła.

W spotkaniu uczestniczył bp Zbigniew Zieliński, który zachęcał do zaangażowania się w inicjatywę Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców. - Przesłanie tej konferencji jest takie, że każdy z nas ma jakieś zadanie, jakieś powołanie. Przedsiębiorcy to ludzie, którzy od wieków funkcjonują w świadomości społecznej. Od wieków organizują pracę. Niewielu ludzi wierzy, że można nadać chrześcijańską rangę biznesowi. Wmówiono nam, że jest to obszar, który się wymyka wierze, Bogu i wartościom. Nie jest to prawda. Przedsiębiorczość idzie w parze ze sferą religijną - podkreślił biskup.

- To duszpasterstwo jest po to, aby odkryć większą wartość powołania każdego z was. Ta wartość nie ma się przejawiać w pomnażaniu kapitału, ale w odkryciu drogi, którą wyznaczył wam Bóg - mówi bp Zieliński.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11