Kultura pokoju

Szef watykańskiej dyplomacji w Tokio.

Wizja pokoju w nauczaniu Kościoła nie pokrywa się w pełni z jego obiegowym rozumieniem w życiu międzynarodowym. Różnica ta dotyczy nie tylko takich kwestii, jak użycie siły w rozwiązywaniu konfliktów, ale polega na przekonaniu, że pokój wymaga przede wszystkim zapobiegania przyczynom mogącym prowadzić do wybuchu wojny. Zwrócił na to uwagę szef watykańskiej dyplomacji abp Paul Gallagher w wykładzie o kulturze pokoju, wygłoszonym 2 lutego na tokijskim uniwersytecie Sophia. Uczelnię noszącą imię Stolicy Mądrości od 1913 r. prowadzą w stolicy Japonii jezuici.

Przebywający z wizytą w Kraju Kwitnącej Wiśni sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami przytoczył słowa Papieża wygłoszone w zeszłym miesiącu na spotkaniu z dyplomatami. Franciszek mówił wtedy, że „wszelka władza polityczna nie może ograniczać się tylko do zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom”, ale musi rzeczywiście promować pokój. Wymaga to współpracy każdego człowieka i całego społeczeństwa. 

Abp Gallagher przypomniał, że począwszy już od Benedykta XV, który kierował Kościołem podczas pierwszej wojny światowej i bezpośrednio po niej, stanowisko takie zajmują też stale wszyscy jego następcy na Stolicy Piotrowej. Wyrażają je w momentach kryzysów międzynarodowych, przy okazji oficjalnych spotkań czy odwiedzając instytucje międzyrządowe, takie jak ONZ. Chodzi tu o budowanie kultury pokoju poprzez spotkania między ludźmi i pojednanie poszczególnych grup oraz całych narodów. Wymaga to równocześnie konkretnego zaangażowania w integralny rozwój człowieka – zaznaczył szef watykańskiej dyplomacji. Nawiązał przy tym do nauczania Papieża Franciszka. Podkreśla on, że ogromne wydatki przeznaczane na zbrojenia winno się zainwestować w oświatę, służbę zdrowia i walkę z ubóstwem.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9