Jezuicki Ośrodek Formacji i Kultury "Xaverianum" przyznał nagrody za realizację wielkich i świętych pragnień.
– Jestem pełen podziwu dla waszego żaru serca. Żar to nie tylko płomień, który świeci krótko. Żar trwa dłużej. Miłość, która trwa – jest rozlewana. Mieć serce – dla bliźniego, na różnych poziomach, w różnych miejscach. Pan Bóg daje taką moc miłości, że można dokonać cudownych rzeczy, góry przenosić – powiedział podczas Wielkiej Gali „Żaru Serca” bp Rudolf Pierskała, który razem z o. Jackiem Drabikiem SJ, dyrektorem Jezuickiego Ośrodka Formacji i Kultury (JOFiK), wręczył nagrody „Żar Serca” trzem osobom. – Warto być dobrym, warto dobrem zarażać innych – tak jak św. Franciszek Ksawery szedł z dobrem na krańce świata – powiedział o. Jacek Drabik, który dziękował również studentom duszpasterstwa akademickiego „Xaverianum” za zaangażowanie w organizację Dni Xaverianum.
Wielka Gala „Żaru Serca” zakończyła organizowane już po raz 23. Dni Xaverianum, czyli nowennę do patrona JOFiK, św. Franciszka Ksawerego i jednocześnie 9 dni świętowania wypełnionych imprezami kulturalnymi.
Nagrody przyznawane są przez jezuickie duszpasterstwo akademickie osobom, które swoją działalnością i życiową postawą kontynuują to, co robił św. Franciszek Ksawery - są wierni chrześcijańskim ideałom, pracują na rzecz innych ludzi oraz działają na rzecz integracji i obalania murów między różnymi środowiskami.
Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach. W kategorii pracownik akademicki uczelni opolskich „Żar Serca” otrzymał dr Zbigniew Bitka, wykładowca na wydziale Filologii Polskiej UO, „za promowanie wartości prawdy i sprawiedliwości, odważne świadectwo wiary oraz bezinteresowną działalność na rzecz innych”. W kategorii osoba spoza środowiska akademickiego wyróżniono o. Bogdana Długosza SJ, długoletniego duszpasterza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opolu, „za postawę bezinteresownej miłości i pasję w budowaniu relacji, otwartość i życzliwość dla drugiego człowieka oraz tworzenie wspólnoty na fundamencie nieprzemijających wartości”.
Natomiast w kategorii student uczelni opolskich laureatem została Monika Jamer, studentka I roku studiów II stopnia na kierunku fizjoterapia na Politechnice Opolskiej - „za konsekwentne i wytrwałe zaangażowanie w pomoc innym, odważne podejmowanie wyzwań i realizowanie wyznaczonych celów oraz pasję w dzieleniu się dobrem”.
Wieczór w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Ksawerego (3 grudnia) - jak zwykle w „Xaverianum” - zakończył się koncertem znakomitego polskiego artysty. W tym roku wystąpił Stanisław Sojka ze swoim zespołem.
Posłuchajcie, jak brzmi zaśpiewany podczas Gali sonet LXVI Wiliama Szekspira w wykonaniu Soyki. Artysta wyznał, że to jego ulubiony sonet.
MusicForAwhileXVII
Soyka Sonety Shakespeare (LXVI)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.