Ministrowie rolnictwa Polski, Francji i Niemiec wezwali razem do wdrożenia programu humanitarnego, dzięki któremu nadwyżki mięsa wołowego w Unii Europejskiej trafią na potrzeby uchodźców - wynika z ogłoszonego w niedzielę komunikatu resortu rolnictwa Francji.
Poinformowano, że takie wspólne stanowisko zostało uzgodnione w piątek podczas spotkania w Le Mans, na zachodzie Francji, ministrów rolnictwa państw Trójkąta Weimarskiego: Polski - Krzysztofa Jurgiela, Francji - Stephane'a Le Folla oraz Niemiec - Christiana Schmidta. Było ono poświęcone "sytuacji różnych sektorów (rolnictwa - PAP) przeżywających trudności, zwłaszcza mleka i wołowiny".
Ministrowie wezwali Komisję Europejską do opracowania programu pomocy humanitarnej "w naturze", opartym na produktach z mięsa wołowego, z którego miałyby skorzystać kraje borykające się z napływem uchodźców - napisano w komunikacie.
Polski resort rolnictwa informował w piątkowym komunikacie ze spotkania ministrów Trójkąta Weimarskiego, że w konkluzjach rozmów przyjęte zostało wspólne oświadczenie dotyczące trudnej sytuacji sektora wieprzowiny w związku z konsekwencjami afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ministerstwo rolnictwa oświadczyło, że wśród tematów poruszanych na spotkaniu znalazły się też m.in. kwestie dotyczące uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej, sytuacji rynkowej, negocjacji handlowych, podwyższenia pułapu pomocy de minimis oraz przygotowania konferencji klimatycznej COP22.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).