Ulica ojca Jana

Jedna z głównych ulic w niewielkiej wsi Luciny w Wielkopolsce będzie od niedzieli nosiła imię dominikanina o. Jana Góry. Będzie to pierwsza w kraju ulica upamiętniająca zmarłego w ubiegłym roku duszpasterza młodych, twórcę corocznych Spotkań Młodych Lednica 2000.

Reklama

"O. Jan Góra był człowiekiem naprawdę wielkiego formatu" - podkreśla pomysłodawca nazwania ulicy imieniem o. Góry - przedsiębiorca Ludwik Olejniczak.

"On robił naprawdę dużo i nigdy nikomu nie odmawiał pomocy. Wielu ludzi postrzegało go przede wszystkim przez pryzmat Spotkań Lednickich i choć Lednica to jego największe dzieło, to wciąż tylko jedno z wielu. O. Jan zapisał się w pamięci i sercach tysięcy ludzi, którym pomagał w zupełnie inny, prosty sposób - dobrym słowem, radą. Zawsze był, kiedy był potrzebny i zawsze na nas czekał" - dodał.

Olejniczak współpracował z o. Górą przez kilkanaście lat. Jak tłumaczył, po śmierci duszpasterza, kiedy dowiedział się, że w Lucinach będą nadawane nazwy ulic, postanowił wyjść z inicjatywą upamiętnienia w ten sposób duszpasterza.

"W naszych sercach i myślach osoby, z którymi współpracowaliśmy, które znaliśmy, zawsze będą. Ale po kilku, kilkudziesięciu, czy kilkuset latach o wielu z tych osób się zapomina. Dzięki takim inicjatywom, jak ulice, tablice czy pomniki - o tych ważnych, wyjątkowych osobach pamiętają całe pokolenia" - zaznaczył Olejniczak.

Luciny, wieś położoną w okolicach Śremu, zamieszkuje ok. 300 osób. Sołtys wsi Zbigniew Maćkowiak powiedział, że mieszkańcy byli bardzo pozytywnie nastawieni do tej inicjatywy. Jak dodał, liczy także, że wspólnota Lednica 2000 również w symboliczny sposób poczuje się mieszkańcami miejscowości.

Uroczystości w Lucinach zainauguruje w niedzielę msza św., po niej odbędzie się poświęcenie i otwarcie ulicy. Niedzielnym wydarzeniom towarzyszyć będzie koncert zespołu "Siewcy Lednicy" oraz piknik. Tego samego dnia w Lucinach odsłonięta zostanie także tablica upamiętniająca o. Jana Górę.

Rzecznik Prasowy spotkań Lednica 2000 Bartłomiej Dobrzyński podkreślił, że cieszy go, że taka inicjatywa spotkała się z dużym poparciem lokalnej społeczności.

"O. Jan jest honorowym obywatelem Miasta Poznania, ale czy powstanie kiedyś też tutaj ulica jego imienia - tego nie wiemy. Wiemy jednak, że o. Jan nie chciałby, żeby tego w jakiś sposób lobbować. Jeśli jednak taki pomysł wychodzi od mieszkańców, to nas to cieszy i na pewno jego samego - w jakiś sposób - także. () Dla o. Jana ludzie zawsze byli najważniejsi i czy to są mieszkańcy wsi, czy mniejszego miasta, to nie jest istotne, ważne, że postanowili go w taki sposób upamiętnić" - powiedział.

Jan Góra urodził się 8 lutego 1948 r. w Prudniku koło Opola. Był duszpasterzem akademickim, rekolekcjonistą, twórcą i animatorem ośrodków duszpasterskich na Jamnej, w Hermanicach i nad Lednicą. Utworzył Dom Jana Pawła II nad Lednicą. Był też autorem książek i licznych felietonów.

Do zakonu dominikanów wstąpił w 1966 r. Studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie, gdzie w 1972 r. złożył śluby wieczyste, a w 1974 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1981 r. uzyskał tytuł doktora teologii. Był duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu, potem duszpasterzem akademickim.

W 1997 r. po raz pierwszy zaprosił młodzież na Lednicę koło Gniezna. Każdego roku w spotkaniach młodych Lednica 2000 uczestniczyło od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy.

W 2003 roku o. Góra został uhonorowany Nagrodą Wielkiej Pieczęci Miasta Poznania, w 2007 r. został Honorowym Obywatelem Miasta Poznania. W 2011 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był twórcą słów pieśni "Abba Ojcze" na Światowe Dni Młodzieży w 1991 r.

O. Jan Góra zmarł 21 grudnia 2015 r. w wieku 67 lat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama