Franciszek został wspaniale przyjęty przez rodaków św. Jana Pawła II, a Światowe Dni Młodzieży pozostawiły przesłanie wielkiego zaufania na przyszłość .
Taką opinię o ŚDM w Krakowie wyraził towarzyszący Papieżowi w podróży były już watykański rzecznik prasowy. Do wczoraj był on dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Wcześniej kierował również Radiem Watykańskim i Watykańskim Ośrodkiem Telewizyjnym. Ks. Federico Lombardi podkreśla też znaczenie ostatnich słów wypowiedzianych przez Ojca Świętego na polskiej ziemi. Mówił on o wadze pamięci o przeszłości, odwadze teraźniejszości, a to staje się nadzieją na przyszłość.
„Sądzę, że ta podróż była ogromnym sukcesem, ponieważ wielkim sukcesem były same Światowe Dni Młodzieży. Odpowiedziały one w pełni na oczekiwania zarówno, co do liczby młodych ludzi, którzy wzięli w nich udział, jak i gdy chodzi o klimat, w jakim przebiegały oraz przesłanie wielkiego zaufania i nadziei na przyszłość. Dzisiejsze czasy potrzebują takich właśnie przesłań. To był główny wymiar tej podróży papieskiej i zarazem jej powód – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Federico Lombardi. – Były też dwa inne istotne elementy: 1050. rocznica chrztu Polski i wizyta w obozie zagłady Auschwitz. Papież został naprawdę wspaniale przyjęty przez Polaków, którzy oczywiście noszą w sobie wielką pamięć o Janie Pawle II, ale widzą we Franciszku ciągłość jego nauczania. I to nie tylko, gdy chodzi o posługę Piotrową, ale także o przesłanie miłosierdzia, które było jedną z cech charakterystycznych pontyfikatu Jana Pawła II”.
Warto przy tej okazji poinformować, ze watykański sekretarz stanu mianował ks. Federica Lombardiego przewodniczącym rady administracyjnej watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera Benedykta XVI.
Fundacja Ratzingera została założona przez Benedykta XVI w 2010 r. w celu popularyzowania jego myśli oraz wspierania studiów teologicznych. Co roku przyznaje ona prestiżową nagrodę z zakresu teologii. Prowadzi też watykańską Bibliotekę Benedykta XVI.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.