Papież na Jasnej Górze

Tuż przed rozpoczęciem mszy papież potknął się. Zobacz wideorelację na żywo!

Papież Franciszek w czwartek po godz. 9.30 przyjechał do Częstochowy. Rozpoczęła się już Msza na wałach jasnogórskich. Tuż przed rozpoczęciem mszy papież potknął się. Nic mu się nie stało, został podtrzymany przez duchownych. Centro Televisivo Vaticano Centro Televisivo Vaticano

Moment potknięcia Ojca Świętego sfilmował jeden z użytkowników Twittera:

Komitet Organizacyjny SDM podał na Twitterze - powołując się na policję - że papież miał lecieć na Jasną Górę śmigłowcem, ale na jego prośbę zmieniono plany i Franciszek pojechał do Częstochowy samochodem. Według PAP, lot na Jasną Górę był niemożliwy ze względu na pogodę.

W drodze na Jasną Górę papież pozdrawiał zgromadzonych na trasie przejazdu wiernych; pogładził po twarzy i ucałował niepełnosprawną dziewczynkę w wózku.

Papież Franciszek przekazał w czwartek gospodarzom Jasnej Góry – ojcom paulinom – złotą różę. Znajdują się one w Ołtarzu Matki Bożej, bezpośrednio przy Cudownym Obrazie. Po prawej stronie umieszczona została złota róża przekazana przez Jana Pawła II podczas jego pierwszej papieskiej pielgrzymki na Jasną Górę w 1979 r.

Drugą papieską różę gospodarzom Jasnej Góry przekazał Benedykt XVI w 2006 r. Została ona wykonana na zamówienie Pawła VI, który chciał osobiście przekazać ją do sanktuarium jasnogórskiego w 1966 r. Jednak ówczesne władze nie zgodziły się na papieską pielgrzymkę z okazji Millenium Chrztu Polski. Dlatego wotum przywiózł dopiero Benedykt XVI. Obecnie znajduje się po prawej stronie Cudownego Obrazu, za różą Jana Pawła II.

Zwyczaj obdarowywania różami różnych znaczących miejsc bądź osób znany jest od średniowiecza i związany jest ze święceniem róż przez papieży w czasie Wielkiego Postu – w niedzielę Laetare. Później takimi różami odznaczali osoby lub miejsca zasłużone.

"Róża miała oznaczać, jako piękny kwiat, kwiat o pięknym kształcie, wyglądzie, zapachu, radość paschalną, którą dane miejsce czy dana osoba ma ponieść dalej. Dzisiaj postrzegamy różę papieską jako dar dla sanktuarium, ale za tym darem kryje się oczekiwanie papieskie" – tłumaczył w rozmowie z PAP rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki.

Różę papieską posiada również sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ofiarował ją jako wotum wdzięczności papież Jan Paweł II w 1987 r.

W związku z przejazdem kolumny papieskiej do Częstochowy, w czwartek rano zamykane były odcinki autostrad A4, S1 i DK1. Według pierwotnych informacji papież Franciszek miał przylecieć do Częstochowy śmigłowcem.

Franciszek, który w czwartek rano w Krakowie odwiedził siostry prezentki, a także kard. Franciszka Macharskiego w Szpitalu Uniwersyteckim, udał się do Częstochowy na mszę św. z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

Bezpośrednio po przybyciu papież przejedzie otwartym samochodem pomiędzy wiernymi zgromadzonymi pod sanktuarium, pozdrawiając ich. Następnie uda się do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie po powitaniu z generałem zakonu paulinów o. Arnoldem Chrapkowskim będzie się modlił i złoży dar dla sanktuarium.

Głównym punktem wizyty Ojca Świętego na Jasnej Górze jest zaplanowana na godz. 10.30 msza święta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9