„100 dni pokoju” to projekt archidiecezji Rio de Janeiro dotyczący okresu, który poprzedza mającą się tam odbyć olimpiadę i który po niej nastąpi.
Chodzi o przywrócenie pokojowej, rzeczywiście ludzkiej atmosfery w tym brazylijskim mieście dręczonym zorganizowaną przestępczością. Kampanię przedstawił 23 czerwca podczas kongresu „100 dni pokoju: sport dla rozwoju człowieka” tamtejszy arcybiskup kard. Orani João Tempesta.
Najpiękniejsze miasto świata, za jakie uważane jest Rio de Janeiro, od wielu już lat boryka się ze zorganizowaną przestępczością. Tzw. favelas, dzielnice biedy, które współistnieją z bogatymi budynkami zamożnych Brazylijczyków, stały się siedliskiem przeróżnych grup przestępczych. Od kilku już lat prowadzona jest zorganizowana akcja policyjna mająca na celu spacyfikowanie favelas oraz przywrócenie miastu upragnionego pokoju i bezpieczeństwa. Niestety zainstalowanie stałych posterunków policyjnych w wielu favelas w Rio de Janeiro nie rozwiązało bolesnej sytuacji. Według oficjalnych danych na skutek zorganizowanej przestępczości w każdy weekend co dwie godziny ginie jedna osoba. Zaproponowana przez archidiecezję Rio de Janeiro kampania „100 dni pokoju” skierowana jest do wszystkich ludzi dobrej woli.
Kard. Orani João Tempesta uważa, że 50 dni przed olimpiadą i 50 dni po jej zakończeniu to szczególny czas, aby przygotować ludzi, by stali się protagonistami prawdziwego pokoju. „To nie jest pragnienie, lecz konkretny gest, poprzez który każdego, kogo spotkamy, winniśmy traktować z czułością i grzecznie. Nie chodzi tylko o to, aby w tym okresie żyć w pokoju, ale winno się nim żyć zawsze, każdego dnia, w naszych domach i w całym naszym mieście” – zaznacza jego arcybiskup.
Koordynator kampanii „100 dni pokoju” ks. Leandro Lenin zauważa, że w centrum wszystkich wysiłków związanych z organizacją i przebiegiem olimpiady winien być człowiek, a szczególnie człowiek wykluczony. „Sport powinien stać się promotorem przesłania humanizmu, gdzie w centrum będzie osoba ludzka” – podkreśla ks. Lenin.
Archidiecezja Rio de Janeiro sugeruje, aby w klimacie przygotowań do olimpiady i podczas niej na pierwszym miejscu stawiano pięć wartości: pokój, bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój, dobrą grę i nadzieję. Kościół w Rio de Janeiro po raz kolejny staje się protagonistą promowania pokoju w mieście zranionym chronicznym złem, jakim jest przestępczość wykazująca brak szacunku wobec życia i godności osoby ludzkiej.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.