Pierwszy dzień Soboru Wszechprawosławnego

W pierwszym dniu obrad, 20 czerwca, Świętego i Wielkiego Soboru Kościoła Prawosławnego na Krecie, podczas zamkniętego posiedzenia, odbyło się pierwsze czytanie dokumentu "Misja Kościoła prawosławnego we współczesnym świecie".

Jak poinformował sekretariat soboru obradującego w Akademii Teologicznej w Kolymbari hierarchowie i delegacje zaproponowały zmiany w treści poszczególnych punktów dokumentu, który ostatecznie został przyjęty większością głosów.

Jak poinformowali uczestnicy soboru chodziło o niewielkie zmiany i dokument został przyjęty. Grecki Kościół Prawosławny zaproponował całkowicie nową jego redakcję, w której nie byłoby mowy o dostosowaniu się Kościoła do współczesnego świata lecz aby świat podążał za Kościołem. Propozycja została przez większość odrzucona. Według oficjalnego komunikatu debata odbywała się w duchu "otwartego dialogu". 

Tekst dokumentu składa się z pięciu części opatrzonych tytułami: "Godność osoby ludzkiej", "Wolność i odpowiedzialność", "Pokój i sprawiedliwość", "Pokój i odrzucenie wojny" oraz "Stanowisko Kościoła wobec dyskryminacji". Zakończenie dokumentu nosi tytuł "Program Kościoła prawosławnego jako świadka miłości w służbie" i porusza tematy dotyczące spraw charytatywnych takich jak: niesprawiedliwość systemu gospodarczego, głód i ubóstwo, niszczenia środowiska naturalnego, obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz kwestie bioetyczne. 

Jednogłośnie ojcowie soborowi wystosowali przesłanie solidarności z patriarchą Syryjskiego Kościoła Prawosławnego, Mar Ignatiusem Aphremem II, który w minioną niedzielę cudem uniknął śmierci w zamachu do jakiego doszło w północno-syryjskim mieście Qamischli. Syryjski Kościół Prawosławny nie należy do grecko-prawosławnej rodziny Kościołów ale do tzw. monofizyckiej gałęzi chrześcijaństwa, powstałej po odrzuceniu przez część ówczesnych Kościołów postanowień Soboru Chalcedońskiego z 451 r., na którym m.in. potępiono monofizytyzm - pogląd o istnieniu w Chrystusie tylko jednej, boskiej natury. 

Ponadto metropolita Isaias Kykkotis z Cypru zaproponował wprowadzenie odpowiedniej edukacji dla pracowników prawosławnych instytucji zajmujących się uchodźcami i ośrodkami pomocy. Propozycja została przyjęta gromkimi brawami. 

Zainaugurowany 19 czerwca Sobór jest pierwszym tego rodzaju zgromadzeniem hierarchów prawosławnych od ponad 12 wieków i był przygotowywany prawie 55 lat. Jednocześnie nie jest to wydarzenie ogólnoprawsławne, gdyż nie biorą w nim udziału cztery Patriarchaty: Antiocheński, Bułgarski, Gruziński i najliczniejszy z nich Moskiewski, czyli Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP), którego wyznawcy stanowią ponad połowę około 300-milionowej rzeszy członków tego wyznania. 

Na Kretę przybyło natomiast 170 biskupów z 10 powszechnie uznanych niezależnych Kościołów prawosławnych, wśród nich metropolita warszawski i całej Polski Sawa na czele delegacji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6