Coraz więcej Koreańczyków i Chińczyków decyduje się na pieszą pielgrzymkę do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.
Wszystko to za przyczyną entuzjastów Camino, którzy reklamują w Azji ten słynny szlak pielgrzymkowy zarówno w internecie, jak i przez liczne publikacje. Do przejścia Camino przygotowuje się aktualnie stuosobowa grupa młodzieży z Chin kontynentalnych. Ale liczba zainteresowanych tą formą pielgrzymowania systematycznie rośnie. W ubiegłym roku szlak przeszło tysiąc Chińczyków. Gdy chodzi o Azję, przebili ich jedynie Koreańczycy, których do Santiago pielgrzymowało cztery razy więcej.
Popularyzatorami tego najstarszego szlaku pielgrzymkowego są w Azji ludzie, którzy sami nim szli. Na Tajwanie jest to Chen Ken, który w Tajpeju zorganizował właśnie spotkanie przygotowawcze dla kilkuset osób w różnym wieku, zamierzających wkrótce założyć plecak pielgrzyma. Z kolei w Pekinie jest to ks. Zhao Jianmin, który wydał właśnie po chińsku przewodnik z praktycznymi informacjami o Szlaku Jakubowym.
Odkąd w 1989 r. Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą w Santiago de Compostela, Camino przeżywa swój renesans, a liczba pielgrzymów z roku na rok rośnie. Wśród ponad 262 tys. osób, które w ubiegłym roku odebrały zaświadczenia o przejściu Szlaku Jakubowego, byli pątnicy ze 178 państw.
"Jesteście umiłowanymi córkami i synami Boga, jesteście umiłowanymi dziećmi Maryi".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.