Zwieńczenie pewnej drogi refleksji.
Pięć lat po śmierci abp. Józefa Życińskiego odbyła się w Rzymie międzynarodowa konferencja poświęcona jego życiu i posłudze pasterskiej. Jej współorganizatorzy to Papieska Rada ds. Kultury, Ambasada Polski przy Stolicy Apostolskiej oraz rzymski kościół św. Stanisława. Poszczególne panele ukazywały postać tego metropolity lubelskiego i profesora z kilku perspektyw: jako człowieka wiary i kultury, filozofa, naukowca, zatroskanego o sprawy społeczne czy świetnie rozumiejącego media. Nie zabrakło także świadectw tych, którzy bardzo dobrze znali go osobiście.
Na wyjątkową osobowość zmarłego 10 lutego 2011 r. w Rzymie hierarchy zwrócił uwagę uczestniczący w konferencji prymas Polski abp Wojciech Polak.
„Przybliżenie postaci abp. Życińskiego także tutaj w Wiecznym Mieście, pięć lat od jego śmierci, jest swoistego rodzaju zwieńczeniem pewnej drogi refleksji, którą podejmowaliśmy również w Polsce, i to zarówno w dawnej Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, czyli dzisiaj w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, jak również potem na KUL-u. Myślę, że ta rzymska refleksja, jakkolwiek bardziej oparta na konkretnych świadectwach osób, chociażby także i moim, dotyczącym człowieka wiary, pokazuje, że ta bogata osobowość: kapłan, biskup, filozof, naukowiec, a jednocześnie osoba niesamowicie wrażliwa także na współczesne przemiany świata, że ta osoba dzisiaj na nowo do nas przemawia, zachęcając do przyjmowania tych postaw, których nas szczególnie uczył” – powiedział abp Polak.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.