Rada Społeczna przy biskupie płockim o religijnym i społecznym wymiarze Światowych Dni Młodzieży w Polsce.
4. Inspiracją tych działań jest Duch Święty działający w Kościele. ŚDM to także duchowa spuścizna świętego Jana Pawła II, który wspomaga współczesne pokolenie katolików w ich potrzebie radosnego świadectwa o wierze, sprzeciwu wobec konsumpcjonizmu, hedonizmu czy sekularyzacji. Wartością samą w sobie staje się wspólnota eucharystyczna Kościoła młodych z całego świata, przeżyta z następcą św. Piotra w Krakowie. Miasto to związane jest z kultem św. Siostry Faustyny i objawionego przez Nią miłosierdzia Bożego. Duchowe, sakramentalne i mistyczne spotkanie z Jezusem Miłosiernym staje się nie tylko opatrznościową realizacją myśli Siostry Faustyny i Jana Pawła II, ale wyznacza zadania dla Kościoła powszechnego na początku trzeciego tysiąclecia.
5. W tym kontekście Płock nabiera szczególnego znaczenia jako miasto objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie. Jako katolicy Diecezji Płockiej wykorzystajmy spotkanie młodych z całego świata, aby pokazać związek tego kultu z książęcym miastem piastowskich władców Polski, siedzibą jednej z najstarszych diecezji w Polsce. Szczególnie młodzieży, która przed spotkaniem z Papieżem w Krakowie, będzie gościła w naszej diecezji, trzeba udostępnić skarby Płocka i bogactwo mazowieckiej kultury. W Przesłaniu Synodu Młodych Kościoła Płockiego młodzi katolicy naszej diecezji przypomnieli słowa Biskupa Piotra, który nazwał ich „ polskiego Kościoła. Ambasadorami Kościoła, który jest młody, spotyka się na niedzielnej Eucharystii, chodzi do spowiedzi, ma swoje piękne zwyczaje i potrafi je szanować […]. Tak, bądźmy >>ambasadorami<< polskiego Kościoła, naszego Kościoła Płockiego, mazowieckiej , naszej tradycji i kultury, naszych rodzin i szkół” (XLIII Synod Diecezji Płockiej, s. 348).
6. Apelujemy do wszystkich katolików, aby w miarę swoich możliwości wsparli wysiłek młodych w ostatnich miesiącach przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Rodzice mogą to uczynić poprzez słowa zachęty i dodania odwagi swoim dzieciom, ale także poprzez otwarcie własnych domów dla gości z zagranicy. Wartością samą w sobie może być współdziałanie placówek oświatowych, instytucji samorządowych i placówek kulturalnych w zapewnieniu gościom atrakcyjnego programu ich pobytu w naszej diecezji. Młodzi zaangażowani w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży zasługują na przykład społecznej mobilizacji, wzajemnego zrozumienia, solidarności i życzliwości.
7. Zapał młodych ludzi, ich doświadczenia i umiejętności zdobyte w czasie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży nie mogą stać się jednorazową akcją. Duszpasterze i wychowawcy, katecheci i rodzice powinni zatroszczyć się o to, aby dobre dzieła, zwłaszcza charytatywne, ale także wszelkie formy współdziałania, kontakty z młodymi z innych części świata były podtrzymywane i rozwijane. Wytworzony podczas wielkiej mobilizacji kapitał społeczny młodych ludzi ma szansę stać się jednym z pozytywnych zbiorowych przeżyć młodego pokolenia współczesnych Polaków. I będą się spełniać słowa modlitwy: „Niech iskra miłosiernej miłości, którą Duch zapala w sercach młodych, staje się ogniem przemieniającym ludzkie serca i odnawiającym oblicze ziemi”.
Płock,
dnia 16 maja 2016 r.
W imieniu Rady Społecznej przy Biskupie Płockim:
Ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, Przewodniczący Rady Społecznej przy Biskupie Płockim
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Oczekujemy od osób odpowiedzialnych za podjęte decyzje wyjaśnienia wszystkich wątpliwości".
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych Archidiecezji Krakowskiej.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.