W Rzymie trwa w dniach 4 i 5 maja 39. zgromadzenie krajowe konfederacji włoskich spółdzielni Confcooperative, powstałej na początku XX wieku, a opartej na katolickiej nauce społecznej.
Z należącymi do niej spółdzielcami Papież spotkał się 28 lutego ub. r. Tym razem skierował do nich wideoprzesłanie, w którym przypomniał zasady działalności spółdzielczej, jakie im wówczas podał.
Jedna z nich dotyczyła poparcia dla rodzin i ułatwiania kobietom łączenia pracy zawodowej z obowiązkami związanymi z ich specyficznym powołaniem rodzinnym. Nawiązując do tego, Ojciec Święty powiedział dziś: „W «Amoris laetitia» wskazałem perspektywę radości i odpowiedzialności, ale ludzi i rodzin nie można zostawić samych, a pracę i rodzinę trzeba ze sobą godzić”. Franciszek przypomniał też zasadę „aktywnego udziału w globalizacji, by integrować na świecie rozwój, sprawiedliwość i pokój”.
„W minionym czasie dramat, a nieraz nawet tragedia migrantów, terroryzm bez granic i zwolnienie tempa gospodarki światowej sprawiły, że te słowa są jeszcze prawdziwsze. Dobrze pamiętajcie o swoich korzeniach, które dają wam siłę, o współpracy z waszymi parafiami i diecezjami oraz o zdolności takiego rozumienia przedsiębiorstwa, by wyciągać pomocną dłoń ku ludziom w trudnościach. Wielu umie prowadzić przedsiębiorstwo wychodząc od nadarzających się okazji. Do waszego talentu należy prowadzić przedsiębiorstwo wychodząc od ludzkich potrzeb. Zachowajcie to bogactwo, tworząc wspólną perspektywę z innymi stowarzyszeniami, aby ukazywać wartości wspólne dla wszystkich spółdzielni” – powiedział Papież.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.