Peruwiańczycy powinni głosować w sposób świadomy i odpowiedzialny, zaś kandydaci na posłów mają mieć na uwadze przede wszystkim dobro wspólne, szanując przy tym pluralizm polityczny i społeczny.
To główna myśl przesłania Rady Stałej episkopatu Peru, wystosowanego przed planowanymi w tym kraju na 10 kwietnia wyborami do parlamentu.
Biskupi zachęcają, by dokładnie zapoznać się z programami kandydatów i ocenić je, biorąc pod uwagę kryteria etyczne. To pozwoli na wyeliminowanie z walki o mandaty ludzi złych i oportunistów. Należy także weryfikować składane przez nich obietnice i zainteresować się źródłami finansowania prowadzonych kampanii. Ważnym kryterium powinny być poglądy kandydatów na sprawy obrony życia i troski o środowisko naturalne.
W tekście czytamy również, że „Kościół uznaje wartość demokracji jako jednego z najlepszych systemów słuchania i szanowania społeczeństwa oraz służenia mu”. Stąd też głosowanie jest dla każdego obywatela znakiem jego aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Notę peruwiańskich biskupów wieńczą słowa Papieża Franciszka z encykliki „Evangelii gaudium”, które w kontekście tamtejszych wyborów wydają się kluczowe: „Proszę Pana, by obdarzył nas politykami, którym rzeczywiście leży na sercu dobro społeczeństwa, ludu, życie ubogich!” („Evangelii gaudium”, 205).
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.