„To była Wielkanoc, ale nie świętowaliśmy jej tak jak zawsze” – tymi słowami metropolita belgijskiej stolicy abp Jozef De Kesel rozpoczął 28 marca wieczorem ekumeniczne czuwanie modlitewne za ofiary zamachów w Brukseli.
Nabożeństwo odbyło się w stołecznej katedrze św. Guduli. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych wspólnot chrześcijańskich, ale także wyznawcy judaizmu i muzułmanie.
Obecni byli również przedstawiciele belgijskiego rządu, korpus dyplomatyczny, reprezentanci parlamentu federalnego i instytucji Unii Europejskiej.
Mimo podjętych nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa i drobiazgowych kontroli wszystkich wchodzących, brukselska katedra była szczelnie wypełniona. Nabożeństwo rozpoczęło się procesją, w której poza przedstawicielami różnych wspólnot wyznaniowych szli także reprezentanci służb porządkowych, strażaków, policji i kapelani lotniska Zaventem. Na ołtarzu zapalono 300 świec. „Nasz ból jest wielki. Zebraliśmy się tutaj, bo chcemy być blisko ofiar, blisko tych, którzy stracili życie, blisko ich rodzin i wszystkich, którzy są dziś pogrążeni w żałobie – mówił abp De Kesel. – Jesteśmy tu, by się modlić”.
Z kolei stołeczny biskup pomocniczy Jean Kockerols podkreślił podjęte przez władze cywilne i polityczne, a także wszystkich zwierzchników religijnych, wysiłki na rzecz pokoju i pojednania. „W każdym z nas jest pragnienie, by działać na rzecz bardziej sprawiedliwego i zjednoczonego społeczeństwa” – mówił biskup.
W czasie liturgii, w kontekście wspominanego wydarzenia, szczególnie wymownie zabrzmiały słowa z Ewangelii św. Jana: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję”. Po odczytaniu tego fragmentu Pisma w katedrze zapadła kilkuminutowa, głęboka cisza. Ostatnim aktem była modlitwa św. Franciszka z Asyżu: „Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju, abym siał miłość tam, gdzie panuje nienawiść; wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda; jedność tam, gdzie panuje zwątpienie; nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz”.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.