Papież wstrząśnięty

Benedykt XVI jest wstrząśnięty terrorystycznym zamachem na placówkę ONZ w Abudży. Zginęło 19 osób, a osiem odniosło rany.

Reklama

Telegramy kondolencyjne w imieniu Ojca Świętego wysłał watykański sekretarz stanu. Ich adresatami są prezydent Nigerii Jonathan Goodluck oraz sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

W wyniku eksplozji samochodu wypełnionego materiałem wybuchowym, do jakiej doszło 26 sierpnia, zginęło 19 osób, a osiem odniosło rany. Wśród ofiar są zarówno pracownicy oenzetowskiej placówki, jak i przypadkowi przechodnie. Do zamachu przyznali się islamscy fundamentaliści z ugrupowania Boko Haram. Benedykt XVI apeluje do nich o nawrócenie. „Porzućcie drogę śmierci i przemocy. Wybierzcie życie i godziwy dialog” – czytamy w telegramach. Papież zapewnia też o modlitwie za zabitych, rannych oraz pogrążonych w żałobie.

Sposób, w jaki dokonano zamachu w Abudży, był dużym zaskoczeniem – stwierdził miejscowy ordynariusz katolicki, abp John Olorunfemi Onaiyekan. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego zaznaczył on, że Boko Haram, którego nazwę można przetłumaczyć jako „Zakazać zachodniego wychowania”, było już znane wcześniej z agresywnej działalności. Nie spodziewano się jednak, że celem tego skrajnego ugrupowania stanie się placówka Narodów Zjednoczonych, a metoda zamachu będzie przypominała kraje, gdzie szerzy się terroryzm. Może to oznaczać, że Boko Haram jest wspierane z zewnątrz – stwierdził nigeryjski hierarcha.

„Samobójcze ataki to rzecz zupełnie nowa w Nigerii – powiedział abp Onaiyekan. – Nie da się tego zrozumieć i trudno jest bronić się przed takimi grupami... Mamy nadzieję, że apel Ojca Świętego zostanie wysłuchany. Podobne wezwanie wystosował sułtan Sokoto – zwierzchnik muzułmanów w Nigerii. Zażądał on zaprzestania podobnych aktów przemocy i potępił wczorajszy zamach. Cały naród nigeryjski, tak chrześcijanie, jak i muzułmanie, jest tu zgodny. Jeszcze nie spotkałem nikogo, kto by popierał te osoby. Nawet trudno ustalić, z kim tu rozmawiać, nawet jeśli ktoś chciałby podjąć dialog. Cel naznaczony przez terrorystów jest oczywiście nieosiągalny: uczynienie z całej Nigerii kraju talibów. A przecież połowa mieszkańców to chrześcijanie. A poza tym tutejsi muzułmanie nie chcą takiego rodzaju islamu. Jak zatem bronić się przed nimi? Myślę, że poprzez zjednoczenie wszystkich sił politycznych i religijnych”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama