– Policja przygotowuje się do tego wydarzenia od momentu ogłoszenia przez papieża, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie – zapewnia podinsp. Mariusz Ciarka.
Medyczny i „mundurowy” front przygotowań do spotkania młodzieży z całego świata w stolicy Małopolski koordynuje wojewoda małopolski Józef Pilch. Kompletny plan zabezpieczenia ŚDM zostanie natomiast zatwierdzony przez rząd 15 marca. W dokumencie znajdą się m.in. trasy przejścia pielgrzymów i przejazdu ojca świętego (w tym ulice, na których ruch zostanie ograniczony), system komunikacji, punkty medyczne i sanitarne, drogi ewakuacyjne.
Policja: to spokojna młodzież
Z jednej strony krakowscy strażacy, policjanci czy ratownicy mają doświadczenie z papieskich wizyt w stolicy Małopolski. Z drugiej – przyjazd ojca świętego na Światowe Dni Młodzieży to nie „zwykła pielgrzymka”. Papież będzie przebywał przede wszystkim w Krakowie (być może odwiedzi inne miasta, ale będzie ich niewiele i będą to jedynie krótkie wyjazdy). Z kolei pielgrzymi będą uczestniczyć w wydarzeniach w mieście i jego okolicach niemal przez tydzień, a nie tylko w jednej Mszy św. na Błoniach. Nieporównywalnie większa będzie też liczba pielgrzymów docierających do Krakowa z całego świata. Rząd na wydatki związane z ŚDM przeznaczy 180 mln zł. Te pieniądze mają wystarczyć m.in. na sprawy związane z zabezpieczeniem. Zapewnione zostaną np. pieniądze potrzebne małopolskiej policji. I nie chodzi tylko o dokupienie sprzętu (planowany jest m.in. zakup radiowozów). Jako wsparcie dla małopolskiego garnizonu do Krakowa przyjedzie ponad 3 tys. funkcjonariuszy, a każdego z nich trzeba będzie zakwaterować, wyżywić. Potrzeba na to 43 mln zł.
– Te pieniądze już są częściowo wydawane, odbyły się m.in. niektóre przetargi – mówi nadinsp. Mariusz Dąbek, komendant wojewódzki policji w Krakowie. Oprócz nowego sprzętu i kolegów z innych województw małopolska policja będzie wspierana przez inne służby – ABW, BOR (papież przyjedzie także jako głowa państwa watykańskiego), Żandarmerię Wojskową, Służbę Celną czy Straż Graniczną (dużą pomocą mają być dodatkowe detektory metali i materiałów wybuchowych oraz funkcjonariusze ze specjalnie przeszkolonymi psami). – Bardzo liczymy także na pomoc wolontariuszy – mówi podinsp. Ciarka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Wolontariusze mają wesprzeć policjantów, m.in. kierując ruchem pielgrzymów. Trasy przejść są obecnie analizowane. Planowane jest m.in. częściowe zamknięcie (z dopuszczeniem ruchu np. pojazdów ratowniczych) krakowskich ulic Wielickiej, Christo Botewa i Bieżanowskiej. Zamykane będą – po sprawdzeniu przez pirotechników – także ulice na trasie przejazdu ojca świętego. Na jakiś czas może też zostać zamknięta jedna nitka autostrady A4, która przebiega tuż obok Campus Misericoridiae, gdzie 30 lipca mają się zgromadzić ponad 2 mln pielgrzymów. Jeśli do tego dojdzie, trzy pasy jezdni posłużą za przejazd dla samochodów służb, parking dla autokarów oraz przejście dla pielgrzymów. Ruch samochodowy zostanie skierowany m.in. na drogę 94, czyli „starą czwórkę”. Jak wylicza M. Ciarka, w 2009 r. drogą tą przejeżdżało w ciągu doby 26 tys. samochodów. Obecne obciążenie analogicznego odcinka autostrady to 25 tys. samochodów. Ewentualne skierowanie pojazdów na inną drogę będzie poprzedzone kampanią informacyjną.
– Pielgrzymi, którzy przyjadą na ŚDM, są osobami raczej spokojnymi, niestwarzającymi dodatkowego zagrożenia. Musimy raczej zadbać o ich bezpieczeństwo niż martwić się ich zachowaniem – przekonuje podinsp. Ciarka. Czy brane jest pod uwagę zagrożenie atakiem terrorystycznym? – Dobry sztabowiec zawsze powie: „Przygotuj się jak najlepiej na najgorsze, mając nadzieję, że to się nie wydarzy”. Musimy bacznie zwracać uwagę na wszystko, mając na względzie także dobre imię Polski i Krakowa – mówi M. Ciarka.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.