Katolicy - na ulice!

Bp Artur Miziński: Orszak Trzech Króli jest ulicznym przybliżeniem Bożego Narodzenia.

Orszak Trzech Króli jest ulicznym spektaklem przybliżającym historię Bożego Narodzenia. Ludzie uczestniczący w pochodzie naśladują tych, którzy z dalekich stron wędrowali do groty w Betlejem - miejsca narodzenia Dzieciątka Jezus - powiedział PAP sekretarz KEP bp Artur Miziński.

"W uroczystość Objawienia Pańskiego, tj. 6 stycznia, ulicami wielu polskich miast przejdzie Orszak Trzech Króli, podkreślając głęboki religijny wymiar jednego z najstarszych świąt chrześcijańskich. Pierwsze jego ślady spotykamy już w III wieku na Wschodzie, kiedy to Kościół grecki obchodził w dniu 6 stycznia Uroczystość Epifanii poświęconej prawdzie o objawieniu się Mesjasza, Boga zstępującego na ziemię w tajemnicy wcielenia" - podkreślił w rozmowie z PAP sekretarz Konferencji Episkopatu Polski biskup Miziński.

Jak dodał, w tradycji Zachodniej Epifania stała się wspomnieniem i uobecnieniem trzykrotnego objawienia się Chrystusa światu, jakie dokonało się podczas chrztu Jezusa w Jordanie, w pokłonie trzech Mędrców oraz w czasie pierwszego cudu Pana Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej.

Współcześnie - zaznaczył bp Miziński - Kościół nawiązuje do tej pięknej starożytnej tradycji i pragnąc podkreślić prawdę o uniwersaliźmie zbawienia, w postaciach Trzech Mędrców "widzi nie tylko siebie, ale także całą rodzinę ludzką, która przychodzi z krańców świata, aby złożyć pokłon swemu Panu i Zbawcy".

Zdaniem hierarchy, inicjatywa organizowania Orszaków Trzech Króli, uświetniających obchody Uroczystości Objawienia Pańskiego, to "nadzwyczaj radosne i rodzinne wydarzenie, gromadzące każdego roku wielkie rzesze ludzi, nie tylko samych uczestników, ale także obserwatorów i widzów przed telewizorami i innymi środkami przekazu".

Odnosząc się do tegorocznego hasła Orszaku Trzech Króli: "Nade wszystko miłosierdzie - Miłość. Pokój. Przebaczenie", bp Miziński powiedział, że nawiązuje ono bezpośrednio do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia.

"Orszak Trzech Króli jest ulicznym spektaklem przybliżającym historię Bożego Narodzenia. Ludzie uczestniczący w pochodzie naśladują tych, którzy z dalekich stron wędrowali do groty w Betlejem - miejsca narodzenia Dzieciątka Jezus. Uczestnikom Orszaku towarzyszy poczucie jedności i radosnego przeżywania wiary, co jest szczególnym znakiem czasów w roku 1050. rocznicy chrztu Polski, którą przeżywamy w tym roku" - podkreślił biskup Miziński.

Dodał, że pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus stanowił "symbol hołdu, jaki wszyscy ludzie, w tym także ówczesny świat pogański, oddał Bogu Wcielonemu".

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny.

Święto Trzech Króli pozostało - zgodnie z nową formułą przykazań kościelnych, zatwierdzonych w 2003 roku przez Watykańską Kongregację Nauki i Wiary - jednym z niewielu świąt nakazanych, które są obchodzone w dzień powszedni. Katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa we mszy tak jak w niedzielę. Ci, którzy tego nie uczynią, popełniają grzech.

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: Kacper kadzidło - symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Mędrców, lub magów ze Wschodu, w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się zresztą dopiero w VIII w.; w XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii (Niemcy).

Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9