Zgodnie z konstytucją

Życzę Drogim Czytelnikom w pierwszy dzień nowego roku ciekawych przemyśleń. I obiecuję, że swoimi się niebawem podzielę.

W końcówce poprzedniego roku politycy przypomnieli nam, jak istotna bywa konstytucja. Każde stanowione w państwie prawo jej powinno być podporządkowane, a prawo nie respektujące określonych w niej zasad jest w istocie bezprawiem. Mądre to. Zwłaszcza że jej wprowadzenie, czy zmiana wymaga większości 2/3 +1 głosów.

Dzięki tym sporom polityków przypomniałem sobie, że chrześcijanie też mają swoją konstytucję. Wprawdzie nie przegłosowaną, ale wprowadzoną przez naszego Króla, Jezusa Chrystusa.  To kazanie na górze (Mt 5-7). Tak przynajmniej niektórzy o tym fragmencie Mateuszowej Ewangelii mówią. Ha. Jeśli tak na sprawy spojrzeć, to określone tam zasady powinny  być fundamentem wszelkich innych zasad chrześcijańskiej obecności w świecie. Nie no, do tak fundamentalnego tekstu należałoby jednak zaglądać częściej – pomyślałem sobie. I natychmiast zajrzałem.

Ciekawa rzecz: bibliści nazywający Kazanie na górze chrześcijańską konstytucją chyba się nie mylą. Pobieżne spojrzenie pokazuje ciekawą strukturę. Najpierw preambuła – dziewięć błogosławieństw. Potem wskazanie na rolę obywateli królestwa, a następnie odniesienie do przeszłości. A dalej, najszerzej, regulacje dotyczące zasad postępowania. Na końcu podkreślenie, jak istotne to zasady. Bez nich... no cóż, chrześcijanin jest chrześcijaninem tylko z nazwy.

Po pobieżnym spojrzeniu wypada przyjrzeć się szczegółom. I... ciężka sprawa. No bo już z owej preambuły dowiaduję się, że chrześcijanin powinien stawiać sprawy na głowie. Im bardziej od życia czy ludzi obrywa, tym – wedle słów Jezusa – jest szczęśliwszy. Potem...

Potem jest jeszcze trudniej. A już z tym nadstawieniem drugiego policzka i oddaniem bezczelnemu rabusiowi płaszcza to już całkiem klapa... Da się to w ogóle zrealizować? Ale tak na serio, bez uprawiania pseudoegzegezy, patroszącej z treści wszystko co trudne?

Jest nad czym się zastanawiać. Ale koniecznie trzeba. Bez tego jest się solą, która utraciła smak  albo domem zbudowanym na piasku – mówi sam Jezus. I zachodzi obawa, że w dzień sądu usłyszymy od Niego „nigdy was nie znałem”. Nawet jeśli Jego mocą prorokujemy, czynimy cuda i wypędzamy złe duchy...

Wymagająca ta konstytucja. Życzę Drogim Czytelnikom w pierwszy dzień nowego roku ciekawych przemyśleń. I obiecuję, że swoimi się niebawem podzielę. W jakimś szerszym cyklu...

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • qwera
  02.01.2016 10:35
  Tzw. "obrońcy konstytucji" uświadomili mi o moich osobistych prawach wynikających z Konstytucji, które do tej pory były łamane. Chodzi o to, że czułam się dyskryminowana z powodu swego zaangażowania religijnego przez niechętnych i agresywnych Kościołowi. Dopuszczali się tego ci sami ludzie, którzy teraz stoją w obronie Konstytucji. Gdy przeczytać obecną ustawę zasadniczą czyli Konstytucję RP zawiera ona szereg wolności obywatelskich tj. "wolność sumienia i wyznania", "ochronę prawną życia osobistego i rodzinnego", "prawo do zrzeszania się" ,"prawo do decydowania o swoim życiu osobistych". Te prawa warto utrzymać i sprawić by nie były jak do tej pory "pustosłowiem". Uważam, że są one czymś lepszym niż wprowadzenie "kodeksu nakazów i zakazów" który da wrażenie wielu że są dyskryminowani lub wpędzi w poczucie winy czyli narusza prawo wolności sumienia. A w wolnościach obywatelskich jest również swoje miejsce na Kościół i jego społeczne nauczanie.
 • _jasiek
  03.01.2016 12:19
  Gdzie się podział "trybunał konstytucyjny" Kościoła? Teraz lokalne episkopaty ustalają swoje interpretacje w zakresie fundamentalnych zasad Wiary i Moralności, szerzy się zasada "róbta co chceta" oderwana od kryterium Augustynowego, kryzys skalą sięga kryzysowi czasów herezji ariańskiej a wierny nie ma się gdzie zwrócić, co najwyżej otrzyma odpowiedź "nie masz miłości".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7