Kościół w Polsce 2015

Katolicka Agencja Informacyjna przypomina najważniejsze dla Kościoła w Polsce wydarzenia mijającego roku.

Reklama


LISTOPAD

8 – Dramatyczna sytuacja chrześcijan w Syrii była motywem przewodnim VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Na obchody tego wydarzenia przybył do Polski patriarcha Grzegorz III Laham, zwierzchnik Grecko-Katolickiego Kościoła Melchickiego z Syrii. Przed kościołami przeprowadzono zbiórkę do puszek, uruchomiono tez charytatywną akcje SMS-ową. W liście pasterskim biskupi wezwali wiernych, aby nie byli obojętni na cierpienia współbraci w wierze i zachęcali do ich wsparcia.

16 – List gratulacyjny dla nowej premier Beaty Szydło, przesłało Prezydium KEP. "Bardziej niż kiedykolwiek nasz Naród potrzebuje jedności, życzymy więc, aby poprzez mądre i roztropne decyzje budować wspólnotę pomiędzy różnymi środowiskami i grupami społecznymi, bez wykluczania kogokolwiek, zawsze jednak bazując na prawdzie, a nie na kalkulacjach wizerunkowych" – czytamy w liście.

22 – Mszę św. z okazji 50. rocznicy wymiany listów o pojednaniu odprawili na Jasnej Górze biskupi polscy i niemieccy. Przewodniczący episkopatów obydwu krajów – abp Stanisław Gądecki i kard. Reinhard Marx – podpisali wspólne oświadczenie, w którym zapowiedzieli wspieranie Kościołów w różnych krajach świata w ich działaniach na rzecz pojednania. Prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Joachim Gauck, przyznali w swoim przesłaniu, że w procesie zbliżenia obydwu krajów Kościoły wyprzedziły politykę.

24 – „Positio super virtutibus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego złożył w Watykanie kard. Kazimierz Nycz. "Te materiały to fundament niezbędny do beatyfikacji" – powiedział KAI o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym Prymasa Tysiąclecia.

25-29 – Z udziałem 300 osób z sześciu kontynentów, w Krakowie odbyło się II Międzynarodowe Spotkanie Przygotowawcze do ŚDM. Delegaci z Episkopatów krajów, wspólnot, duszpasterstw i ruchów międzynarodowych poznali szczegóły dotyczące organizacji i przebiegu wydarzeń w lipcu 2016 roku. Na 8 miesięcy przed ŚDM swoją obecność zadeklarowało już ponad 480 tys. osób ze 140 krajów.


GRUDZIEŃ

3 – Kościół katolicki jest największą po państwie instytucją pomocy potrzebującym w Polsce – wynika z zaprezentowanego w Warszawie szczegółowego raportu na temat charytatywnej działalności Kościoła . Pomocy udziela ponad 800 organizacji w postaci 5 tys. różnych dzieł, a wsparcie dociera do prawie 3 mln beneficjentów – osób indywidualnych, rodzin i konkretnych grup. Na poziomie parafii pomoc taka trafia do ponad 600 tys. osób rocznie. Raport przygotował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).

6 – We wszystkich polskich kościołach zbierano pieniądze w ramach XVI Dnia Modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Organizatorem jest Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP. Tegorocznym priorytetem było wsparcie inicjatyw na rzecz młodzieży oraz sfinansowanie opału dla ośrodków charytatywnych prowadzonych przez Kościół na ogromnym obszarze od Bugu do Władywostoku. W ub. roku zebrano 2,5 mln zł.

12 – Z gorącym apelem w Roku Miłosierdzia o wzajemne przebaczenie i darowanie win w myśl słów Chrystusa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7) zwróciło się do wszystkich środowisk Prezydium KEP. "Wezwanie do życia miłosierdziem oznacza przede wszystkim dążenie do przebaczenia i pojednania: do przebaczenia zniewag, porzucenia żalu, złości, przemocy i zemsty. Przebaczenie stanowi siłę, która przywraca nam nowe życie i dodaje odwagi, aby patrzeć w przyszłość z nadzieją" –napisali biskupi.

13 – Obrzędem otwarcia Drzwi Świętych zainaugurowano w polskich diecezjach obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Bramy Miłosierdzia, które powstały w katedrach i kościołach jubileuszowych, będą miejscem uzyskiwania odpustu zupełnego dla siebie lub za zmarłych.

13 – Papież Franciszek, służby mundurowe, sportowcy i setki tysięcy Polaków wzięło udział w 15. edycji "Szlachetnej Paczki" – akcji zainicjowanej przez ks. Jacka Stryczka. W tym roku pomoc dotarła do rekordowej liczby potrzebujących rodzin: 20 771 (łącznie ponad 84 tys. osób). Także wartość pomocy przekazanej w paczkach sięgnęła rekordowej sumy: 54 milionów zł. "Paczka na dobre stała się tradycją przedświąteczną Polaków" - mówią organizatorzy akcji.

20 – Ogólnopolski Rok Jubileuszowy bł. Karola de Foucauld – francuskiego trapisty, misjonarza i pustelnika zamordowanego na Saharze w 1916 r. – zainaugurował w Opolu bp Andrzej Czaja. W oparciu o reguły bł. de Foucauld powstało zgromadzenie małych sióstr Jezusa oraz małych sióstr i braci od Ewangelii, jak też i kilka instytutów świeckich oraz grup nieformalnych i stowarzyszeń kościelnych.

21 – W Poznaniu zmarł nagle o. Jan Góra, dominikanin, legendarny duszpasterz młodzieży. Miał 67 lat. Inicjator wielotysięcznych spotkań na Polach Lednickich spoczął tam 30 grudnia.

21 – Wiarę katolicką deklaruje aż 92,8 proc. Polaków. Najsłabsza jest religijność młodzieży i trzydziestolatków oraz mieszkańców dużych miast – podał Główny Urząd Statystyczny. "Badania pokazują, że Kościół stoi przed dużym wyzwaniem, by znaleźć sposób na właściwy przekaz wiary młodym Polakom, tak w kontekście Światowych Dni Młodzieży, jak i na dalszą przyszłość. Nie łudziłbym się, że ŚDM jako jednostkowe wydarzenie, zmieni naszą mentalność, ale może sprawi, że wartości chrześcijańskie przestaną być dla młodych staroświeckie" – ocenia szef ISKK, ks. Wojciech Sadłoń SAC.

22 – Do odkrywania rodzinnego szczęścia w relacjach otwartych na obecność Boga i drugiego człowieka zachęcili biskupi w liście na obchodzoną 27 grudnia Niedzielę Świętej Rodziny. Zwracają uwagę na codzienne czynności, jak modlitwa i posiłek, które dają radość bycia ze sobą i dla siebie. Wyrażają też zdecydowany sprzeciw wobec prób wprowadzania nowych definicji małżeństwa i rodziny.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7