Bp gliwicki Jan Kopiec zainaugurował w diecezji Rok Miłosierdzia.
Na uroczystość wybrany został jedyny w diecezji kościół pw. Miłosierdzia Bożego, który jest owocem wizyty Jana Pawła II w Gliwicach w 1999 roku.
– Ogłoszony Rok Jubileuszu Miłosierdzia ma nam ukazać tę niezwykłą twarz dobrego Pana, który ciągle na nas swój wzrok kieruje i zaprasza do wspólnoty ze sobą – mówił w homilii bp Jan Kopiec. – Wszyscy doświadczamy, że historia człowieka na tej ziemi jest, niestety, bardzo często historią człowieka nie potrafiącego sobie ze sobą poradzić. Człowieka, któremu niekiedy bliższy jest egoizm, samolubstwo, stawianie tylko i wyłącznie własnych celów, utrata spojrzenia, że przecież wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną – powiedział. Tymczasem, jak podkreślił, wszyscy mamy być ludźmi, do których odnosi się wezwanie „Radujcie się!” z odczytywanego dziś w Kościele fragmentu Listu św. Pawła do Filipian.
Biskup gliwicki zachęcał do pojednania, powrotu do porządku, spojrzenia drugiemu człowiekowi w oczy. – Wszystkim, wszem i wobec mówimy: Pojednajmy się! Z Bogiem, ze środowiskiem w którym żyjemy, brońmy naszej ziemi, która jest naszą ojczyzną, brońmy samych siebie przed własnym egoizmem – apelował.
Liturgia na rozpoczęcie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia miała wyjątkowo uroczysty charakter. Rozpoczęła ją „Modlitwa na Jubileusz Miłosierdzia”, ułożona przez papieża Franciszka, którą biskup odczytał przed obrazem Jezusa Miłosiernego, znajdującego się nad tabernakulum. Razem z biskupem gliwickim Mszę koncelebrowali jego najbliżsi współpracownicy, proboszcz parafii ks. Marek Góra i inni księża z diecezji, głównie z dekanatu Gliwice-Sośnica. Akt pokutny zastąpiło pokropienie zgromadzonych wodą święconą na pamiątkę Chrztu świętego – „bramę wszystkich sakramentów”, przez który wchodzimy do wspólnoty Kościoła. Wyznanie wiary było odśpiewane, a modlitwa wiernych również miała rozbudowaną formę, z chwilami ciszy.
– Ta Eucharystia dopiero wszystko rozpoczyna. Teraz będziemy musieli zdać egzamin z naszej dojrzałości. Na ile to, cośmy usłyszeli, co ojciec święty Franciszek rozpoczął, do czego nas zachęca, zaprasza, a nawet przynagla, czy traktujemy to wszystko jako środek do naprawienia życia między nami. Teraz będziemy musieli dać świadectwo. Czy jesteśmy w stanie iść ku pojednaniu, do budowania jedności, do przebaczenia sobie wszystkiego, co nas oddziela między sobą, od świata, od Boga – powiedział przed uroczystym błogosławieństwem bp Jan Kopiec.
Podczas Mszy św. śpiewał parafialny chór Misericordia pod kierunkiem Adama Żaaka.
Więcej w Gościu Gliwickim na 20 grudnia. A o parafii Miłosierdzia Bożego w Gliwicach można przeczytać w e-wydaniu.
Uczestnicy Eucharystii w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Gliwicach
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.