Przy ikonie Matki Bożej Bramy Miłosierdzia – która towarzyszyła też otwarciu Roku Miłosierdzia w Watykanie – otwarto Rok Miłosierdzia w archieparchii przemysko-warszawskiej.
Nabożeństwo rozpoczęło się w dawnej kaplicy seminaryjnej, skąd wyruszyła procesja do archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela. Tam uroczyście zostały otwarte Drzwi Miłosierdzia. Podczas Mszy św. odczytany został przygotowany na tę okazję list abp. Martyniaka. Metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego stwierdza w nim, że obecny świat oczekuje współczucia, czekając na kogoś pochylonego nad jego potrzebami.
Zauważa, że wokół jest wiele niesprawiedliwości i krzywdy, a całe narody cierpią tragedie głodu i niesprawiedliwości. „Trwają brutalne prześladowania i niszczenie chrześcijan i chrześcijaństwa, ale także osłabienie wiary” – pisze abp Martyniak. Wskazuje także na kryzys rodziny oraz zaniedbane praw naturalnych człowieka i rodziny. Stwierdza, że tworzone są prawa wrogie Bogu, a różne prądy intelektualne sprzeciwiają się Bożemu objawieniu o człowieku i świecie. Hierarcha zauważa także, że chrześcijaństwo dla wielu ludzi pozostaje bez wpływu na ich codzienne życie.
Jak pisze abp Martyniak, Ojciec Święty stanowczo podkreśla, że można i trzeba zmienić świat i człowieka, a ogłoszeniem Roku Miłosierdzia wskazuje ku temu kierunek. Porównuje przy tym Kościół do szpitala polowego, który jest przeznaczony dla ludzi, aby być dla nich jak Dobry Samarytanin.
W rozpoczynającym się Roku Miłosierdzia abp Martyniak zachęca przede wszystkim do spowiedzi i pogodzenia się z innymi ludźmi – w rodzinie, sąsiedztwie, czy pracy. Wskazuje także na uczynki miłosierdzia wobec ciała i duszy.
W swoim liście zwraca uwagę na Boże miłosierdzie, które przez cały czas towarzyszy człowiekowi. Stwierdza, że nawet w Starym Testamencie, gdy Pana Boga widzimy surowego i sprawiedliwego, zawsze odbywa się to w aurze miłosierdzia. Wskazuje, że obietnice przebaczenia wypełniają się na przestrzeni dziejów, a najpełniej w osobie Jezusa Chrystusa.
Podkreśla przy tym, że Matka Boża staje się Bramą Miłosierdzia, ponieważ Jej zgoda na przyjęcie Syna Bożego otworzyła drogę do uzyskania Bożego miłosierdzia.
Z tego względu hierarcha gorąco zachęca wszystkich do pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Bramy Miłosierdzia w Jarosławiu, gdzie znajduje się cudowna ikona Maryi, koronowana koronami papieskimi w 1996 r.
Ikona Matki Bożej Bramy Miłosierdzia powstała najprawdopodobniej przed 1640 r. i niemal od razu zasłynęła cudami. Pierwotnie znajdowała się w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Jarosławiu. 17 sierpnia 1747 r. została przeniesiona do nowej miejskiej cerkwi Przemienienia Pańskiego.
Starania o jej koronację rozpoczęto w okresie międzywojennym, jednak wojna i późniejsza delegalizacja Kościoła greckokatolickiego przez władze komunistyczne sprawiły, że sprawa upadła. Ponowne starania podjął w 1993 r. abp Jan Martyniak. Papież Jan Paweł II w 1996 r. podjął decyzję o koronacji obrazu. Liturgia Święta wraz z koronacją ikony odbyła się 18 sierpnia 1996 r. na jarosławskim Rynku. Uroczystość zgromadziła kilka tysięcy wiernych oraz biskupów greckokatolickich i rzymskokatolickich.
Decyzją Ojca Świętego Franciszka ikona Brama Miłosierdzia 8 grudnia br. była obecna w Watykanie podczas otwarcia Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.